Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Peking už eviduje 26 obětí nového viru, případy nakažení hlásí USA i Japonsko

Lidé čekají dlouhé fronty na vyšetření, zda jsou nakaženi neznámým koronavirem, v nemocnici Tongji v postiženém městě Wu-Chan. foto: Reuters

Peking - Už 26 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 876, oznámila v pátek vláda podle světových zpravodajských agentur.
  7:11aktualizováno  11:17

Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených. Druhý případ nakažení koronavirem hlásí i Spojené státy americké, první případ se objevil v Japonsku.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Nikdo nedokáže odhadnout, co se stane, až se koronavirus dostane do Evropy, říká epidemioložka

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených“ lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Ve Wu-chanu, které je pátým největším čínským městem a epicentrem nákazy, narychlo vzniká nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem. Staví se na kraji města u rekreačního areálu, který podle původních plánů měli využívat dělníci. Podle místních médií má být nemocnice hotová během několika dnů. Jejím vzorem je zdravotnické zařízení, které vzniklo v roce 2003 v Pekingu během epidemie onemocnění SARS.

Několik wuchanských nemocnic podle agentury Reuters požádalo o dary ve formě ochranných brýlí, roušek, čepic a ochranných oděvů pro zdravotnický personál. Čínská média uvádějí, že některá zdravotnická zařízení mají zásoby materiálu jen na tři až čtyři dny a docházejí jim testovací sady. Nedostatek lékařských potřeb se v příštích dnech ještě prohloubí kvůli svátků kolem lunárního Nového roku, kdy je řada továren zavřená a nefungují ani běžné dodavatelské řetězce. Město se snaží získat větší finanční podporu od centrální vlády.

Další případ nakaženého Američana

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Dosud nepříliš zmapované onemocnění postiženým osobám způsobuje horečky, kašel a problémy s dýcháním. Jeho původ zatím není objasněný, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se ale zřejmě na člověka přenesl z nakažených zvířat.

Velkoměsto Wu-chan, které je epicentrem nákazy, se ve čtvrtek z rozhodnutí čínské vlády ocitlo de facto v karanténě. Odstřižené od světa zůstala i další města provincie Chu-pej, přičemž bezprecedentní opatření se dohromady týkají asi 20 milionů obyvatel.

Nákaza se však už dostala nejen za hranice Chu-peje, ale i za hranice Číny. Dva nakažené potvrdilo Japonsko, další případy byly hlášeny ze Singapuru, Thajska, Vietnamu či dokonce z amerického státu Washington. Druhého pacienta napadeného čínským koronavirem v pátek potvrdila také vláda Jižní Koreje, informovala agentura Reuters.

Některé části Velké čínské zdi nedaleko Pekingu budou od soboty uzavřeny. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na čínská média a úřady v Pekingu, které se starají o úsek památky v Pa-ta-lingu. 

Opravený úsek Velké čínské zdi v Pa-ta-lingu přitahuje zejména o svátcích tisíce čínských turistů. Na sobotu v Číně připadá příchod lunárního Nového roku, který je obvykle spojen s masovými oslavami. Letos je ale úřady nejen v Pekingu zrušily. Od soboty bude uzavřená i nejslavnější památka čínské metropole - Zakázané město.

WHO ve čtvrtek usoudila, že je ještě příliš brzy na to, aby kvůli šíření nového viru vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Reuters podotýká, že zatím není jasné, jak nebezpečné toto onemocnění skutečně je a jak snadno se přenáší z člověka na člověka. Šíří se však v době oslav svátků lunárního Nového roku, kdy se na cesty za příbuznými po Číně i v zahraničí vydávají stamiliony lidí. Letos lunární Nový rok připadá na 25. ledna. Veřejné oslavy naplánované na sobotu zrušil Peking, zavřené pro návštěvníky bude od soboty také Zakázané město, nejslavnější turistická atrakce v čínském hlavním městě.

Výběr informací o novém typu koronaviru, který se v polovině prosince objevil v Číně a způsobuje onemocnění plic (dnes oznámeno, že zemřelo už 26 lidí, úřady mají celkem 876 potvrzených případů, v Číně je prakticky uzavřených 11 měst s přibližně 37 miliony obyvatel):

  • Koronavirus je souhrnné označení pro čtyři rody virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti. Název je odvozen od charakteristického uspořádání povrchových struktur lipidového obalu virů ve tvaru sluneční korony. Může způsobit běžné nemoci, jako je nachlazení, ale také smrtící choroby, jako je dýchací onemocnění zvané těžký akutní respirační syndrom (SARS; Severe Acute Respiratory Syndrome) či infekci MERS (Middle East Respiratory Syndrome).
  • Nový typ koronaviru, který je označován jako 2019-nCoV, je sedmým typem z této skupiny virů, který je přenosný na člověka. Mezi příznaky infekce patří dýchací potíže, horečka a kašel. Původ viru dosud není znám, ale podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se zřejmě na člověka přenesl od nakažených zvířat. Virus se začal šířit loni v prosinci v jedenáctimilionovém městě Wu-Chan v provincii Chu-pej v centrální Číně, kde se nákaza objevila poprvé. Onemocnění se poté vyskytlo i v provincii Kuang-tung, v Šanghaji či v pekingském obvodě Ta-sing. Peking už eviduje 876 nakažených osob, jejichž počet za poslední čtyři dny vzrostl o 576 osob, zemřelo už 26 lidí.
  • Nákaza se už dostala i za hranice Číny. Dva nakažené potvrdilo Japonsko, další případy byly hlášeny ze Singapuru, Thajska, Vietnamu, Saúdské Arábie či dokonce z amerického státu Washington. Druhého pacienta napadeného čínským koronavirem ve čtvrtek potvrdila vláda Jižní Koreje.
  • WHO ve čtvrtek usoudila, že bylo ještě příliš brzy na to, aby kvůli šíření nového viru vyhlásila celosvětový stav zdravotní nouze. Dosud není k dispozici dostatek dat o jeho šíření a čeká se na více informací z Číny, řekla včera hlavní hygienička České republiky Eva Gottvaldová. Agentura Reuters podotýká, že zatím není jasné, jak nebezpečné toto onemocnění skutečně je a jak snadno se přenáší z člověka na člověka.
  • České úřady proto zatím neodrazují od cest do Číny s výjimkou jedenáctimilionového Wu-chanu, který je považován za ohnisko nákazy a kde jsou podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka tři čeští občané - dva studenti a jedna osoba, která tam žije trvale.
  • Řada asijských i dalších států, včetně USA, Británie, Austrálie, Itálie, Turecka či Srbska, začala na letištích měřit teplotu pasažérů z postižených oblastí. Severní Korea se rozhodla uzavřít hranice pro zahraniční turisty.
  • Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru ve čtvrtek odvolal všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Týká se to i tradičních poutí. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.
  • Čínské úřady daly do karantény celou aglomeraci kolem jedenáctimilionového Wu-chanu, považovaného za ohnisko nákazy. Přerušily tam provoz veřejné dopravy a požádaly obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné. Lidé ve městě vykoupili obchody a stáhli se do svých domovů. Vzniká tu nová nemocnice s 1000 lůžky, kde se budou léčit lidé nakažení koronavirem.
  • Od čtvrteční půlnoci podle CNN úřady izolovaly také sedmimilionový Chuang-kung a v milionovém E-čou uzavřely nádraží. Dnes čínské úřady zastavily veřejnou dopravu například ve městě Ťing-čou, kde žije asi 5,6 milionu lidí. Přerušen byl i provoz vlaků do ostatních měst.
  • Úřady v Hongkongu ve čtvrtek oznámily, že ve dvou prázdninových táborech vybudují zařízení, kde by byli v karanténě lidi, kteří přijdou do styku s pacienty nakaženými novým typem koronaviru.
  • Experti se domnívají, že nový virus by neměl být tak smrtící jako SARS, který se začal šířit koncem roku 2002 v Asii a který po celém světě do července 2003 usmrtil na 800 lidí z více než 8000 nakažených. Na Blízkém východě se v roce 2012 objevila infekce MERS, na niž podle WHO zemřelo 858 lidí z téměř 2500 nakažených.
Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!