20. listopadu 2018 13:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Škatulkování občanů. Peking zavede bodový systém důvěryhodnosti

Vojáci během přehlídky v Pekingu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojáci během přehlídky v Pekingu. | foto: Reuters

Peking Pekingský magistrát do roku 2021 zavede kontroverzní systém „bodů důvěryhodnosti“, který bude občanům a firmám poskytovat přístup k veřejným službám. S odkazem na čínská státní média o tom v úterý informovala agentura Reuters. Podle kritiků se tímto opatřením ještě zvýší kontrola komunistické strany nad obyvatelstvem.

Čínská vláda v roce 2014 vypracovala plán, podle nějž chtěla do roku 2021 vytvořit systém „sociálního kreditu“, kterým by odměňovala či trestala jednotlivce a firmy s pomocí technologie analyzující údaje o finanční situaci, osobním chování či prohřešcích při podnikání. Tehdy se však nezmiňovala o bodovém systému, o němž nyní hovoří pekingský magistrát. Ten ho navrhl v pondělí s cílem zlepšit podnikatelské prostředí v hlavním městě.

Světová média systém přirovnávají k románu George Orwella 1984. Kritici tvrdí, že systém by mohl výrazně zvýšit už tak silnou kontrolu Komunistické strany Číny nad společností.

V Pekingu má vzniknout zkušební systém „bodů důvěryhodnosti“, které budou udělovány na základě různých aspektů společenského a ekonomického chování všech tamních obyvatel a firem. Plán neobsahuje detaily, jak přesně má systém fungovat. Nicméně říká, že informace ze systému by mohly mít dopad na přístup na trhy, dostupnost veřejných služeb, možnost cestování, získání zaměstnání či schopnost zahájit podnikání. Osobám, které budou systémem vyhodnoceny jako důvěryhodné, bude vše toto umožněno, zatímco lidem, kteří se ocitnou na černé listině, budou tyto služby odepřeny.

„Je to důležitý novátorský přístup Pekingu, jak stanovit kredit jednotlivců a svázat ho s celým jejich životem,“ řekl agentuře Nová Čína anonymní pracovník pekingského magistrátu.

Plán má sloužit jako vzor pro zbytek země, jak zlepšit chování lidí a firem, uvedla agentura Nová Čína.

Zároveň s tím bude zaveden paralelní systém hodnocení důvěryhodnosti úředníků a institucí státní či lokální správy. Ten bude například měřit, zda se dodržují smlouvy či sliby. Výsledky tohoto měření pak budou součástí pracovních hodnocení.

Systém „sociálního kreditu“ je vystavěn na principu, kdy občan jednou prohlášený za nedůvěryhodného bude mít trvale omezený přístup k veřejným službám.

Současně bude systém pobízet úřady, aby vzájemně sdílely více informací o prohřešcích jednotlivců a firem, neboť na jejich základě se bude rozhodovat o trestech či naopak odměnách.

Někteří experti říkají, že systém by mohl pomoci řešit sociální problémy, jako jsou podvody či nerovnoměrný přístup k potravinám, a že tresty se budou omezovat spíše jenom na průmysl.

Centrální vláda letos v březnu rozšířila systém, který trestá lidi na černě listině, kam byli zařazeni za přestupky typu neplacení pokut. Tresty, které mohou být provinilcům na základě tohoto systému uloženy, zahrnují například až roční zákaz nákupu luxusního zboží či služeb, jako jsou letenky nebo jízdenky na vysokorychlostní železnici.

ČTK