Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
26. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Peklo přichází.‘ Evropu zasáhne vlna masivních veder, teplota přesáhne i 40 °C

Vlna masivních veder přichází z Afriky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlna masivních veder přichází z Afriky | foto: Accuweather

PRAHA Od Španělska až po Německo zažijí Evropané bezprecendentní vedra, která budou lámat více než 70 let staré rekordy. Vysoké teploty, za kterými stojí vlna teplého vzduchu ze Sahary, zasáhnou i Česko. Český hydrometeorologický úřad očekává největší vedra právě v nadcházejících dnech a teplota by se ve středu měla dostat až k 37 °C. Největší vedro zažijí obyvatelé Poohří, Polabí a pak lidé v metropolích.

„Vzhledem k zástavbě a kumulaci tepla může být dosaženo velmi vysokých teplot v Brně a Praze, obecně tedy ve velkých městech,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí ČHMÚ Martina Součková. Hlavní město by pak s přihlédnutím k předpovědi meteorologů mělo během středy vyslat do ulic kropící vozy. Praha ale není jediná. Ve větším měřítku se na vedra chystá i Paříž a další evropská hlavní města.

„Bojím se, aby lidé vedro nepodcenili. Především pak ti, kteří pravidelně chodí cvičit ven, nebo se opalovat,“ uvedla na tiskové konferenci francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová.

Teplotní výkyv je podle meteorologů v tuto roční dobu značně neobvyklý a způsobily ho bouřky nad Atlantikem a vysoký tlak ve střední Evropě. Tato kombinace následně „vysála“ teplý vzduch z Afriky. „V červnu je to situace méně obvyklá. Takovéto situace připadají spíše na červenec,“ vysvětlila mluvčí ČHMÚ Součková.

Na podobný fakt upozornil i Emmanuel Demaël z kanálu Météo-France. Podle něj je takováto teplotní vlna abnormální „protože zasáhne (Francii) tak brzy v červnu – to jsme nezaznamenali od roku 1947“.

Zeleň pomáhá v boji s vedrem

Paříž tak již chystá řadu opatření včetně nových fontánek na vodu, venkovních bazénů, ale také místností, kde se lidé budou moci zchladit. Podle meteorologů by se totiž v Paříži koncem týdne měla teplota vyšplhat na 37 °C a v Lyonu dokonce ke 39 °C.

Hlavnímu městu Francie v boji vedrem pomáhají i nové plány na rozšíření zelených ploch – do konce roku 2020 vytvoří na 100 hektarů zelených střech a stěn po městě. Radnice také plánuje vysazení 20 tisíc stromů a podpoří i vznik komunitních zahrad. Všechna tato opatření pomáhají snižovat teplotu ve městech, což potvrzují i meteorologové.

A zatímco v ostrovních letoviscích jako je Mallorca, Menorca nebo Malta nevystoupá teplota nad 35 stupňů, bude ve Španělsku pocitová teplota místy dosahovat až 47 stupňů.

„Peklo přichází,“ komentovala na Twitteru nadcházející vedra španělská meteoroložka Silvia Laplanaová. Předpověď společnosti AEMET totiž ve španělských údolích Ebro, Guadiana a Guadalquivir předpokládá teploty až ke 42 °C. Úřady tak již vydaly varování před lesními požáry.

24.června 2019 v 08:10, příspěvek archivován: 25.června 2019 v 15:45

VIDEO: El infierno is coming. https://t.co/j0iGEYF0ge

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

El infierno is coming. https://t.co/j0iGEYF0ge

Přípravy na vedra podnikla i Itálie, která očekává „nejintenzivnější vlnu veder za dekádu“. Nemocnice se tak chystají na nemoci spojené s vedrem a ministerstvo zdravotnictví již upozornilo armádní lékaře, aby byli připraveni zaskočit do nemocnic v případě krize.

Pokuty za koupání ve fontánách

Město Řím vydalo varování před zdravotními riziky spojenými s odpadem a ve městě již bylo pokutováno několik turistů za koupání a ochlazování v městských fontánách

Sabina Krügerová z německého meteorologického úřadu Deutscher wetterdienst (DWD) uvedla, že teplotní rekord 38,2 °C z roku 1947 pravděpodobně padne ke konci týdne. V Berlíně odborníci očekávají teploty podobné Praze a Paříži, tedy kolem 37 °C, zatímco ve Frankfurtu by se v pátek měla teplota vyšplhat až ke 39 stupňům. DWD v pondělí varovala občany, aby se v nadcházejících vedrech „vyhnuli pobytu venku mezi 11 a 15 hodinou“.

mhMartin Hampejs
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.