Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ve Francii padl absolutní teplotní rekord, naměřili 45,9 stupně. Španělsko hlásí první oběť

Svět

  10:11aktualizováno  21:05
Paříž/Madrid - Ve Francii v pátek byla poprvé v dějinách měření pokořena teplota 45 stupňů Celsia, a to na několika místech. V Gallargues-le-Montueux na jihu Francie naměřili 45,9 stupně. Kvůli vrcholící vlně veder ve čtyřech francouzských departementech platí výstraha nejvyššího stupně, na několika místech hoří.

Španěl se snaží ochladit v centru Madridu. foto: Reuters

O extrémním riziku hovoří také meteorologové ve Španělsku, kde úřady oznámily první oběti vysokých teplot. Světová meteorologická organizace (WMO) uvedla, že vlny veder budou intenzivnější a delší.

Evropa čeká ‚pekelný‘ víkend. Teploty v Španělsku a Francii mají vystoupat na 45 °C

Ve Francii byl v pátek pokořen absolutní teplotní rekord z 12. srpna 2003, kdy v departementu Gard naměřili 44,1 stupně Celsia. Nejdříve meteorologové krátce před 14:00 SELČ naměřili ve městě Carpentras severně od Marseille 44,3 stupně Celsia, necelou hodinu poté v obci Villevieille nedaleko Montpellieru 45,1 stupně Celsia a později v obci Gallargues-le-Montueux v departementu Gard 45,9 stupně Celsia. To je nyní oficiálně nový francouzský teplotní rekord.

V departementu Gard v pátek večer vyjížděli hasiči k přibližně 25 požárům, spojovaných s rekordními vedry. Tři lidé, včetně dvou hasičů, byli lehce zraněni. V plamenech se ocitlo i devět obydlí. Požáry v departementu rovněž zabily dva koně.

Jenom u obce Garons hořelo na 50 hektarech, na dalších 35 hektarech pak hořelo u městečka Vauvert, kde bylo preventivně evakuováno asi 20 obydlí. Kvůli požárům bylo v regionu přerušeno také několik silničních spojení, včetně dálnice A54 mezi Nîmes a Arles. S požáry bojuje na 300 hasičů a 150 četníků.

Lokální historická maxima hlásila řada míst ve Francii už ve čtvrtek, tak teplo jako v pátek ale v zemi galského kohouta nikdy nebylo, napsal web France Info. Poprvé kvůli vedru vstoupil v platnost nejvyšší stupeň meteorologické výstrahy, a to v okolí měst Marseille a Montpellier.

Západ Francie čelí bouři Miguel. Na moři zemřeli tři záchranáři, převrátil se s nimi člun

„Tato vlna veder je výjimečná svou intenzitou a také tím, jak brzy přišla,“ řekl novinářům francouzský premiér Édouard Philippe. „Přijali jsme opatření pro ty nejzranitelnější osoby. Ale vzhledem k intenzitě vedra se v pátek musí mít na pozoru celé obyvatelstvo,“ dodal.

Ruší se i různé kulturní události, úřady rozdávají lahve s vodou a Paříž, Lyon či Marseille zakázaly provoz starších vozidel kvůli znečištění ovzduší, které se při vedrech ještě zhoršuje.

Některé školy jsou zavřené, protože nemohou dětem zajistit bezpečné podmínky. Agentura AP napsala, že učitelé ze základní školy Victora Huga V Colombes u Paříže se svými žáky odešli ze tříd, kde se už nedalo dýchat, a celý den zůstanou venku ve stínu. Děti polévají vodou.

Muž si užívá výhled z vody na dominantu Paříže Eiffelovu věž.
Mapa teplot Evropy ke dni 28.6.2019.

Podle ministerstva zdravotnictví od vypuknutí vlny veder na začátku týdne čtyři lidé ve Francii utonuli. Ministryně Agnès Buzynová upozornila obyvatele, aby se nekoupali v příliš studené vodě a minimalizovali tak riziko teplotního šoku. Také odrazovala od jakýchkoli venkovních sportovních aktivit poté, co severně od Marseille zřejmě podlehl úžehu muž při projížďce na kole.

Vedra způsobená příchodem teplého vzduchu ze Sahary zatím nepolevují ani v sousedním Španělsku, kde v důsledku horka zahynuli dva lidé. V Andalusii na jihu země zemřel 17letý mladík poté, co se po práci na zahradě šel zchladit do bazénu. Ve Valladolidu na severu Španělska podlehl úžehu už ve čtvrtek 93letý muž. 

Až 42 stupňů

Ve Španělsku by v pátek mohly teploty vystoupat na 42 stupňů Celsia a na severovýchodě země platí v řadě okresů rovněž nejvyšší, červený stupeň varování.

Česko i Evropu dusilo vedro. Padaly teplotní rekordy, v Doksanech naměřili 38,9 stupně

Na severovýchodě v Katalánsku pak hasiči stále bojují s lesním požárem, který spálil území o rozloze přes 5000 hektarů. Stále se jim nedaří živel ze všech stran odstřihnout, přičemž práce podle velitele katalánských požárníků Davida Borrella komplikují teplotní maxima okolo 44 stupňů a velmi nízká vlhkost. Podle místních médií požár vznikl zřejmě na slepičí farmě, kde se nejspíš vznítil špatně uskladněný hnůj. 

Extrémní vedra ve Francii a Španělsku zřejmě definitivně poleví až po víkendu. Například Paříž podle předpovědí zažije nejteplejší den v sobotu, kdy zde má být mezi 38 a 39 stupni.

Italské úřady vydaly varování před vysokými teplotami pro 16 měst a strážci pořádku rozdávají návštěvníkům památek v Římě vodu.

Vlny veder považují odborníci z Rakouského panelu pro klimatickou změnu za největší riziko pro obyvatele této alpské země související s měnícím se počasím. Autoři studie varují, že při „mírné změně klimatu“ si v roce 2030 vedra vyžádají v Rakousku 400 mrtvých, do poloviny století to bude ročně okolo tisíce obětí extrémně vysokých teplot.

Rakouský meteorologický ústav ZAMG podle agentury APA v pátek informoval, že letošní červen byl v Rakousku nejteplejší, nejslunnější a nejsušší od dob, kdy se s měřením začalo. Srážek spadlo o 57 procent méně než je průměr, teploty byly proti průměru o 4,7 stupně vyšší.

Ve východním Německu se o víkendu očekávají až 39stupňová vedra, což by znamenalo nové červnové rekordy. Ten nový pochází ze středy, kdy bylo v saském Bad Muskau a braniborském Coschenu naměřeno 38,6 stupně.

WMO v pátek uvedla, že letošek může být jedním z nejteplejších roků, což by znamenalo, že by roky 2015 až 2019 byly nejteplejším pětiletým období od začátku měření. Podle WMO je brzy na to, jednoznačně přisuzovat současná horka změně klimatu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!