Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Čekání na impeachment Trumpa se protahuje. I kvůli jmenování nové vlády

Odcházející americký prezident Donald Trump promluvil ke svým příznivcům na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odcházející americký prezident Donald Trump promluvil ke svým příznivcům na... | foto: Reuters

Washington Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová stále vyčkává. Právě ona totiž uvede do pohybu „soudní proces“ s dnes již bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Ten byl před více než týdnem obžalován zákonodárci v dolní komoře amerického Kongresu z „podněcování vzpoury“. O jeho osudu se má rozhodnout na půdě Senátu, jenž v rámci procesu známého jako impeachment funguje jako soudní porota.

Aby však druhá část impeachmentu mohla začít, musí dát Pelosiová pokyn k předání článků obžaloby do Senátu, kde podle tradice následující den začne „soud“ s prezidentem.

Přestože se tento akt odehrál v historii USA dosud jen třikrát, pro Donalda Trumpa to novinka nebude. Bývalý prezident jako první hlava státu v historii čelí impeachmentu již podruhé. Naposledy se jej zákonodárci pokoušeli zbavit funkce přesně před rokem, jelikož prý zneužil svých pravomocí a omezoval práci Kongresu. Republikánská většina v Senátu tehdy ale Trumpa zprostila viny.

Nyní si bývalý prezident proces na odvolání vysloužil kvůli událostem z 6. ledna, kdy po velkém shromáždění prezidentových stoupenců v centru Washingtonu, D.C. se vydal rozvášněný dav směrem ke Kongresu, vtrhl do jeho budovy a začal ji pustošit. Při incidentu zemřelo pět lidí. Byl to právě samotný prezident Trump, kdo své příznivce nabádal, aby vyrazili směrem ke Kongresu.

A i proto má podle některých republikánů za nepokoje nést odpovědnost. Samotný proces obžaloby 14. ledna doprovázela nezvyklá nadstranická spolupráce. Návrh demokratů získal historicky největší podporu zevnitř strany odvolávaného prezidenta. Pro odvolání hlavy státu se vyslovilo deset republikánských zákonodárců.

Zpoždění kvůli jmenování nových ministrů

Předsedkyně Sněmovny Pelosiová ale impeachment nadále zdržuje a odmítá sdělit, kdy proces do Senátu přejde. Je si totiž vědoma, že ve chvíli, kdy dá pokyn k předání článků obžaloby, rozběhne se proces, který naprosto přeruší veškeré zbývající aktivity senátorů, jako je například jmenování nových členů administrativy – ať už ministrů, či velvyslanců.

Sám nový prezident Joe Biden apeloval na Pelosiovou i šéfa demokratů v Senátu Chucka Schumera, aby impeachmentem neblokovali jmenování jeho vlády a přinejmenším rozdělili každodenní zasedání Senátu tak, aby se půl dne zabývalo odvoláním Trumpa a půl dne schvalováním nominací. Před rokem vyčkávala šéfka Sněmovny s odesláním obžaloby téměř měsíc.

Zda se najde v horní komoře Kongresu dostatek senátorů, kteří budou ochotni prezidenta Trumpa odsoudit, zůstává podle deníku The Washington Post ve hvězdách. Pro tento akt je potřeba dvou třetin, tedy 67 zákonodárců. V tuto chvíli pro odsouzení šedesát senátorů (44 demokratů a 13 republikánů), naopak čtyřiadvacet republikánů již oznámilo, že bude proti. Jak se rozhodne zbývajících šestnáct zákonodárců, není jasné.

V případě, že by se senátoři rozhodli prezidenta odsoudit, bude okamžitě poté následovat hlasování, ve kterém senátoři rozhodnou, zda Donaldu Trumpovi zakážou ucházet se o jakékoliv veřejné funkce. V tomto případě stačí ke schválení prostá většina, kterou demokraté v Senátu disponují díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové.

Pokud je kterýkoliv prezident odstaven z funkce skrze proces impeachmentu, přichází o většinu výhod, kterým se bývalí šéfové Bílého domu těší. Patří mezi ně například roční renta 221 tisíc dolarů (asi 4,7 milionu korun) či roční rozpočet milion dolarů na cestování. Trumpovi bude pravděpodobně ponechána ochranka. Podle zákona o bývalých prezidentech z roku 1958 se zároveň prezident odvolaný při impeachmentu stává nevolitelným.

Donald Trump však opustil úřad předtím, než byl impeachment dokončen, a o jeho dalším osudu by tak mohly rozhodovat až soudci.

V historii USA nebyl dosud žádný prezident odvolán z funkce. Stejná pravidla se však vztahují i na soudce a vyšší úředníky. A zde již historické precedenty jsou. Třeba v roce 1862 byl federální soudce z Tennessee West Hughes Humphries odvolán půl roku poté, co opustil úřad. A i jemu bylo posléze senátory zakázáno ucházet se o další veřejné funkce. 

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Woody Allen (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Woody Allen (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

Woody Allen (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...