Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V rezervaci zastřelil dva agenty FBI. Starý indián díky Bidenovi opustil vězení

  23:04
Věznice v americkém státě Florida v úterý propustila někdejšího člena hnutí za práva domorodých kmenů Leonarda Peltiera, který si odpykával doživotí za vraždu dvou agentů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) v roce 1975. Osmdesátiletému muži na konci svého mandátu zmírnil trest na domácí vězení prezident Joe Biden.
Věznice v americkém státě Florida propustila někdejšího člena hnutí za práva...

Věznice v americkém státě Florida propustila někdejšího člena hnutí za práva domorodých kmenů Leonarda Peltiera. | foto: AP

O Peltierově odchodu z věznice po téměř 50 letech za mřížemi informovala agentura AP.

Z Peltiera se v průběhu let stal symbol letité nespravedlnosti amerických úřadů vůči původním obyvatelům Spojených států, i symbol vzdoru proti ní. Bidenovo rozhodnutí prominout zbytek trestu vyvolalo nadšení mezi Peltierovými stoupenci, k nimž se v minulosti řadily i mnohé celebrity, a pobouřilo policejní činitele včetně někdejšího šéfa FBI Christophera Wraye.

Peltier je členem kmene Turtle Mountain Band of Chippewa v Severní Dakotě a zapojil se do Hnutí amerických Indiánů (AIM), které v 60. letech bojovalo za práva domorodých obyvatel Ameriky a za sebeurčení indiánských kmenů.

Poté, co aktivisté podnikli medializované kroky včetně obsazení bývalé sanfranciské věznice Alcatraz, začal FBI hnutí sledovat a obtěžovat jeho členy, napsala AP.

Když dva agenti v roce 1975 navštívili rezervaci v Pine Ridge v Jižní Dakotě, konfrontace skončila smrtelnou přestřelkou. Úřady obvinily Peltiera z jejich vraždy a u soudu obžaloba tvrdila, že oba agenty střelil zblízka do hlavy.

Peltier to popíral, ovšem byl uznán vinným a dostal dvojnásobný doživotní trest. Svědkyně, která tvrdila, že viděla Peltiera střílet na agenty, později svou výpověď odvolala s tím, že byla vynucená.

U věznice nedaleko Orlanda, odkud v úterý odsouzeného propustili, se ráno shromáždila skupinka příznivců včetně členky jeho právního týmu Jenipher Jonesové.

O propuštění prosil Mandela i Matka Tereza

„Moc se na tu chvíli těšíme,“ řekla s tím, že Peltier se těší na návrat domů. Podle AP se chce vrátit do Severní Dakoty, kde je na středu plánovaná oslava s jeho rodinou a přáteli.

Zmírnění trestu není prezidentskou milostí, ve kterou Peltierovi zastánci dlouho doufali vzhledem k tomu, že odsouzený trval na své nevině.

K hlasům volajícím po jeho omilostnění se v průběhu dekád přidaly organizace na ochranu lidských práv, například Amnesty International, a různé osobnosti jako Nelson Mandela, Matka Tereza a tibetský duchovní vůdce dalajlama. Mezi jeho prominentní stoupence se řadí také režisér Robert Redford, který v roce 1992 o případu natočil film s názvem Incident v Oglale.

„Nikdy jsme si nemysleli, že se dostane ven,“ řekl Ray St. Clair, který je členem jednoho z kmenů národa Chippewa v Minnesotě. „Ukazuje to, že byste se nikdy neměli vzdávat naděje,“ dodal.

21. dubna 2021

Autoři: ,