Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Pence a Abe se dohodli, že přesvědčí Čínu, aby tvrdě postupovala proti KLDR

Svět

  16:00
TOKIO - Americký viceprezident Mike Pence se v úterý v Tokiu setkal s japonským premiérem Šinzóem Abem. Vedle hospodářství probrali oba politici i postup vůči Severní Koreji. Shodli se na tom, že ve vztahu k ní by měla Čína zastávat aktivnější roli. V ekonomické oblasti začaly země jednat o možnosti dvoustranného obchodu. Japonsko je druhou zastávkou Pence při jeho desetidenní cestě po Asii.

Americký viceprezident Mike Pence se potkal v Tokiu s premiérem Šinzó Abem. foto: AP/ČTK

„Období strategické trpělivosti vůči Severní Koreji skončilo a ve hře jsou všechny možnosti, prezident Trump je připraven úzce spolupracovat s Japonskem, Jižní Koreou, se všemi našimi spojenci v tomto regionu i s Čínou na tom, aby se dosáhlo mírového řešení a Korejský poloostrov byl zbaven nukleárních zbraní,“ uvedl Pence před setkáním s Abem. Podle mluvčího japonské vlády se oba politici posléze shodli v tom, že je nezbytné přesvědčit Čínu, aby ve vztahu k Severní Koreji zastávala větší roli.

Rakety budeme testovat dál, vzkázala KLDR. A Americe pohrozila totální válkou

Trump v minulosti nevylučoval ani vojenskou akci, nicméně představitelé USA podle televizního kanálu CNBC tvrdí, že americký prezident se nyní soustředí zejména na tvrdší ekonomické sankce. Ty by podle nich mohly zahrnovat embargo na ropu, celosvětový zákaz severokorejské letecké společnosti, zadržování nákladních lodí a postihování čínských bank obchodujících s Pchjongjangem.

Zástupce Severní Koreje u OSN Kim In-rjong v pondělí Spojené státy obvinil z toho, že navozují „situaci, kdy může jaderná válka vypuknout každým okamžikem“. „Příští jaderná zkouška Severní Koreji bude tehdy a tom místě, jak uzná naše vedení za nutné,“ dodal. „Raketové testy se budou konat s „týdenní, měsíční a roční frekvencí,“ sdělil BBC náměstek severokorejského ministra zahraničí Han Song-rjol.

Pence na tiskové konference oznámil, že ekonomický dialog by mohl v budoucnu vést k vyjednávání dvoustranného obchodu. Během své desetidenní asijské cesty si klade za cíl zdůraznit přání amerického prezidenta obchod v tomto regionu posílit, třebaže Trump upustil od obchodní dohody Transpacifického partnerství (TPP).

Nový americký prezident po nástupu do funkce podepsal dekret o odchodu Spojených států z TPP. Tuto obchodní dohodu 12 tichomořských zemí uzavřela před rokem vláda Baracka Obamy, americký Kongres ale dokument ještě neratifikoval.

Autor: