22. dubna 2017 10:21, aktualizováno  12:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Varovná zpráva KLDR. Americká letadlová loď Carl Vinson bude za pár dní poblíž Koreje

SYDNEY Americká letadlová loď USS Carl Vinson během několika dní dorazí do Japonského moře mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. Řekl to během návštěvy Austrálie americký viceprezident Mike Pence. Uvedl také, že díky americkému úsilí o zapojení Číny do problému věří v mírové dosažení stavu, kdy bude Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.

Loď Carl Vinson, která spolu s dalšími plavidly tvoří útočnou skupinu, zamířila tento týden definitivně do západního Tichomoří směrem ke Korejskému poloostrovu. Podle Washingtonu to má sloužit jako varování severokorejskému režimu.

Pence rovněž na společné tiskové konferenci s australským premiérem Malcolmem Turnbullem potvrdil, že Spojené státy budou ctít kontroverzní dohodu o uprchlících s Austrálií. To ale ještě neznamená, že „tuto dohodu obdivujeme“, řekl Pence.

Trump v únoru řekl, že dohoda, kterou uzavřela vláda jeho předchůdce Baracka Obamy, je „hloupá“, ale bude ji ctít. Dohoda předpokládá, že USA přijmou až 1250 žadatelů o azyl z australských záchytných táborů na ostrovech v Tichém oceánu.

Americká letadlová loď Carl Vinson
Americká letadlová loď Carl Vinson

Před přistáním na loď USS Carl Vinson se zřítil Americký letoun

Pilot amerického bojového letounu F/A-18E Super Hornet se musel ve východní Asii katapultovat těsně před přistáním na letadlové lodi USS Carl Vinson. Oznámil to v pátek bez dalších podrobností Pentagon. Pilot havarovaného stroje vyvázl bez zranění, z moře ho dostal na palubu záchranný vrtulník.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz