Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Strážci‘ vesmíru ohlídají americké satelity. Pence prozradil nový název bojové jednotky

Viceprezident Mike Pence hovoří na ceremoniálu u příležitosti prvních narozenin... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Viceprezident Mike Pence hovoří na ceremoniálu u příležitosti prvních narozenin... | foto: AP Photo/Andrew Harnik)

Viceprezident Mike Pence v pátek oznámil, že příslušníci Jednotky vesmírného nasazení se budou nazývat Strážci.

„Právě jsme se vrátili z Oválné pracovny, a proto je mi ctí jménem prezidenta Spojených států amerických oznámit, že nyní budou muži a ženy z Jednotky vesmírného nasazení známí jako strážci,“ uvedl Pence během shromáždění u příležitosti oslav prvního roku fungování Jednotky vesmírného nasazení.

Tento důležitý krok dále posouvá vývoj vesmírné jednotky. Ta patří k těm nejmladším, jelikož začala fungovat v prosinci 2019. Navíc se jedná o první novou vojenskou službu, která vznikla od roku 1947. Důvodem jejího vzniku byly obavy o americké satelity, které jsou zásadní pro vojenské operace a komerční podnikání.

Úřadující ministr obrany Chris Miller, vpravo, gestikuluje s viceprezidentem...
Viceprezident Mike Pence v pátek oznámil, že příslušníci Jednotky vesmírného...

„Dnes, po celoročním procesu, který vyprodukoval stovky příspěvků a výzkumů, které zahrnovaly vesmírné profesionály i širokou veřejnost, se s vámi můžeme podělit o název, pod kterým budeme známí: Strážci,“ uvedli Jednotky vesmírného nasazení na svém Twitteru.

Viceprezident Pence v průběhu vystoupení také ocenil generála Jaye Raymonda, kterému poděkoval za jeho služby. Mimo jiné oznámil, že bývalý inženýr amerického letectva Mike Hopkins přestoupil k Jednotce vesmírných sil a momentálně je na palubě Mezinárodní vesmírné stanice.

Ve svém projevu pozdravil i Donalda Trumpa a označil ho za „zakladatele Jednotky vesmírných sil Spojených státu“ a prozradil, že Trump byl z této myšlenky nadšený. Trump, ačkoliv v jeho harmonogramu nebyla žádná jiná událost, se ale veřejného vystoupení nezúčastnil.

Název „Strážci“ není jediným podobným odhalením. V posledních dnech Pence oznámil, že floridská letecká stanice Cape Canaveral a Patrikova letecká základna budou přejmenovány na Stanice vesmírných sil.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...