Prezident Si Ťin-pching spustil rozsáhlou protikorupční kampaň poté, co v roce 2012 převzal vedení komunistické strany. Kritici ale tvrdí, že zatím nebyly zavedeny žádné systémové změny, které by korupci v Číně zabránily.
VÍCE ZDE: |
Podle auditu například dvě společnosti v severovýchodním přístavním městě Ta-lien dostaly od místních úřadů v loňském roce 268 milionů jüanů (asi 860 milionů Kč) z vládní kasy, aby nakoupily zahraniční technologie. Místo toho ale koupily 14 vinic ve Francii, uvedl v každoroční zprávě Národní auditorský úřad (NAO).
Porušení zákona a disciplíny
Jedna ze zmíněných firem - Haichang Group - je nyní největším čínským vlastníkem vinic v Bordeaux, kde jich má více než deset včetně Chateau Chenu-Lafitte. Čínští investoři patřili v posledních letech mezi největší kupce francouzských vinic. Tyto nákupy vyvolaly obavy mimo jiné i pařížských vyšetřovatelů v oboru praní špinavých peněz ze skupiny Tracfin, kteří vyzvali ke "zvýšené obezřetnosti" v případě podobných dohod.
NAO ve svém auditu odhalil 314 případů s podezřením na "vážné porušení zákonů a disciplíny", které se týkaly více než 1100 lidí. Případy předal policii a vyšetřovatelům.
Jsou mezi nimi i činitelé čínského geologického úřadu, kteří strávili tři dny v Las Vegas během cesty do Severní Ameriky, kde měli studovat těžbu břidličného plynu. Ve zprávě přitom tvrdili, že v té době měli pracovní schůzky v Kanadě.
Kontrola v čínské národní korporaci pro strategické zásoby bavlny zjistila, že společnost pronajala část svých skladišť a více než dva miliony tun bavlny raději nechala pod širým nebem.