18. června 2014 20:38 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Peníze islamisté mají, teď cítí vůni ropy na jihu Iráku

Ropná rafinérie v Bajdží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ropná rafinérie v Bajdží. | foto: Reuters

BAGDÁD/PRAHA Většina iráckých ropných polí leží sice na jihu země, kam se zatím sunnitští extremisté nedostali, ceny černého zlata ale rostou i tak. Irácká vláda svět ujišťuje, že boje plánovanou produkci nezmění.

Irák, rozvrácený vítězným tažením extremistů z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), se obává o svoji ropu. Sunnitští islamisté se totiž zaměřili na hlavní irácké bohatství a podle nepotvrzených zpráv včera obsadili největší iráckou rafinérii v Bajdží. Na krizi už reagovaly trhy a cena ropy včera stoupla na 114 dolarů za barel. Dosáhla tak svého devítiměsíčního maxima.

ČTĚTE TAKÉ:

Cena ropy Brent stoupla ke 114 dolarům, příčinou je hlavně nestabilní situace v Iráku, která přímo ohrožuje těžbu černého zlata.

Z bojů o Bajdží, které leží 225 kilometrů od Bagdádu, včera přicházely rozporuplné zprávy. Ráno většinu rafinérie obsadili ozbrojenci z ISIL, kteří zaútočili v noci na včerejšek ze tří stran. O jejich dobytí komplexu informovali podle listu The New York Times zaměstnanci, svědkové či důstojník irácké armády, který před útokem uprchl. Islamisté celou rafinérii, která v úterý přerušila provoz a evakuovala své zahraniční pracovníky, obklíčili už před týdnem. Připravovanému útoku pak údajně nedokázaly vzdorovat jednotky irácké armády ani s podporou letectva.

Armáda úspěch radikálů popřela

Později během dne ale dobytí Bajdží popřel ve státní televizi mluvčí irácké armády generál Kásim Atta.  Jeho prohlášení se ale radikálně lišilo od zpráv z bitevního pole. Jeden ze zaměstnanců rafinérie ale novinářům po telefonu řekl, že se iráčtí vojáci, kteří utrpěli citelné ztráty, nakonec džihádistům vzdali a 70 z nich vzal ISIL do zajetí. Muž, který se představil jen jako Muhammad, také řekl, že zbývající zaměstnance pustili islamisté domů. Svědci si také všimli kontrolních stanovišť na cestě k rafinérii, které ovládají radikálové.

Oblasti kontrolované sítí Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS).

Oblasti kontrolované sítí Islámský stát v Iráku a Sýrii (ISIS).

Rafinérie ležící na půl cesty mezi Bagdádem a islamisty ovládaným Mosulem, má kapacitu až 310 000 barelů ropy denně. Iráčané ji využívají jako zdroj ropných produktů pro jedenáct provincií včetně Bagdádu. Její součástí je i elektrárna o výkonu 600 megawatů zásobující většinu severního Iráku.

Pokud Bajdží padne do rukou ISIL, nemusí to ještě znamenat katastrofu – zatímco nyní se bojuje převážně na severu země, 70 procent iráckých ropných polí leží na jihu. „Je to špatná zpráva, ale produkci to okamžitě nezasáhne,“ citovala stanice BBC Davida Horgana, šéfa společnosti Petrel Resources, která v Iráku působí už od roku 1999.

Milan Rokos