Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Válka může trvat ještě dlouho, varuje Pentagon. Rusové posilují svou kontrolu na Donbase

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Ukrajinská armáda v těchto dnech slaví úspěchy v okolí Charkova, ruští okupanti ale posilují kontrolu na Donbase a stále mají k dispozici značnou část sil nashromážděných před únorovou invazí. Tak hodnotí vývoj války vysoce postavený činitel amerického ministerstva obrany. Varoval, že konflikt ještě může trvat dlouho.
  6:32

„Nadále máme za to, že tento konflikt se potáhne,“ citovala agentura AFP ze čtvrtečního pravidelného brífinku. Nejmenovaný pracovník Pentagonu řekl, že Rusové se stále potýkají se stejnými problémy, jaké provází jejich tažení od počátku, a že jejich síly nyní nejsou dostatečné na to „vyhrát válku“. Moskva má ovšem „stále k dispozici významnou část prostředků, které hromadili od podzimu“ podél ukrajinských hranic.

Hodnocení přichází v době, kdy se Ukrajincům daří okupanty vytlačovat z oblastí okolo Charkova, které se dostaly pod ruskou kontrolu zkraje války. Tento vývoj podle Washingtonu stále pokračuje.

Ovšem na Donbase, který se stal těžištěm bojů po neúspěšném ruském útoku na Kyjev, je situace pro obránce o poznání méně příznivá. Ruské jednotky pokračují v útocích na ukrajinské cíle a ačkoli podle Kyjeva či Washingtonu nedosahují žádných výrazných úspěchů, objevují se zprávy o tom, že se jim daří dobývat další a další obce.

Představitel ministerstva obrany USA ve čtvrtek novinářům řekl, že Rusové na Donbase mění taktiku a začínají bojovat v menších formacích. „Vytyčují si menší cíle. A někdy jsou tyto cíle kontrolovány jen po krátký čas, než je Ukrajinci získají zpět,“ citoval z brífinku deník The New York Times (NYT). Nejmenovaný činitel při tom tvrdil, že ani s novým přístupem neslaví Rusové žádné velké úspěchy.

Připustil však, že se okupanti posouvají, jakkoli přerušovaně a pomalu. „Řízení a manévrování menších sil je jednodušší, stravitelnější způsob, jak se vypořádat s operačním pokrokem,“ dodal deníku.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Mohlo by vás zajímat