Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka -2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

'Chci žít jako žena.' Whistleblower Manning žádá léčbu v civilní věznici

Chelsea Manningová ještě jako Bradley Manning na snímku ze srpna 2013. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chelsea Manningová ještě jako Bradley Manning na snímku ze srpna 2013. | foto: ČTK

Americké ministerstvo obrany chce přemístit do civilní věznice Chelsea Manningovou, usvědčenou za předání tajných dokumentů ještě v době, kdy byla mužem. Vojín Bradley Manning byl loni za zpřístupnění dokumentů serveru WikiLeaks odsouzen k 35 letům vězení, ale projevil přání žít jako žena a soud letos schválil změnu jména. Civilní vězeňské zařízení by na rozdíl od vojenského umožnilo podávat Manningové hormonální léčbu a poskytnout další terapii.

Manning požádal o to, aby mohl žít jako žena, což byl první případ ve vojenské věznici. Pro Pentagon tak dle agentury AP vyvstal problém, jak nakládat s takovým vojákem a přitom neporušit dosavadní vojenskou praxi. Armáda do svých řad transsexuály nepřijímá, a ministerstvo obrany proto neposkytuje náležitou terapii. Manningová však nemůže být z armády kvůli své orientaci vyřazena před odpykáním trestu a o podmínečné propuštění může požádat nejdřív po uplynutí třetiny doby.

Několik lékařů, kteří Manninga pohlédli, dospělo k názoru, že trpí úzkostí vyvolanou nevyjasněností pohlaví. Žil s pocitem, že je ženou v mužském těle. Vojenský lékař pak loni v listopadu stanovil léčbu, která předpokládá i hormonální terapii.

VÍCE ZDE:

Konečné rozhodnutí bylo postoupeno nadřízeným, Manning si pak v březnu stěžoval, že terapii nedostává. Trval na tom, že lékařské rozhodnutí předpokládá tři druhy léčby - jedním z nich je reálný prožitek, tedy možnost žít a oblékat se jako žena, dalším pak hormonální terapie, která umožní změnu fyzického vzhledu, a nakonec radikální chirurgické zákroky, což může obsahovat nejen změnu pohlaví, ale také plastickou změnu prsou a tváře.

Pentagon má s civilní vězeňskou správou dohodu o možnosti využít pro své vězně několik lůžek v jejích zařízeních a ročně z nich využije asi 20. Manningův případ je ale komplikovaný, jelikož jde o osobu odsouzenou za ohrožení bezpečnostních zájmů, což za normálních okolností přesun do federálního vězeňského systému vylučuje.

,

Vítek Starý se po dlouhé době ozval: Je toho hodně, když je člověk sám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V lednu letošního roku se po něm slehla zem a od té doby o sobě nedal vědět. Nyní frontman již neexistující kapely...

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!