Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pentagon pocítil závislost na Mexiku. Dodávky zbraní se kvůli pandemii zpozdí o měsíce

Svět

  5:00
NEW YORK /PRAHA - Americké ministerstvo obrany již cítí dopady koronavirové krize. Řada amerických společností dodávajících zbraňové systémy armádě totiž čeká na součástky z Mexika. Továrny u jižního souseda USA jsou však zavřené kvůli pandemii a armádní dodávky se tak zpozdí o měsíce.

Vojenský vrtulník (ilustrační foto). foto: Volné dílo: Staff Sgt. Vernell Hall, U.S. Army; Wikimedia

V posledních týdnech byla společnost Boeing donucena zastavit výrobu strojů pro americkou armádu ve státě Washington a v Pensylvánii. Před týdnem pak musela omezit výrobu v továrnách v Seattlu. I na zakázky pro armádu totiž dopadla omezení spojená s pandemií koronaviru.

Za protesty proti pandemii v USA stojí síť aktivistů spojená s miliardáři

Stejně jako Boeing jsou na tom i společnosti Lockheed Martin, Textron, General Dynamics, General Electric, Honeywell či Raytheon Technologies. Všechny tyto firmy jsou podle serveru Defense One dodavateli americké armády a zároveň mají část své výroby umístěnou v Mexiku. Například Lockheed používá ve svých helikoptérách Black Hawk a S-92 elektrické rozvody od francouzské společnosti Safran, které jsou vyráběny v mexické Chihuahue. A protože jsou mexické továrny zavřené kvůli koronavirové pandemii, hrozí, že budou dodávky nových strojů pro americké vojenské síly zpožděné.

Americké helikoptéry UH-60 Black Hawk na vojenském cvičení.
Americká stíhačka F-16.

„Myslím, že jedna z klíčových věcí, které jsme v posledních týdnech zjistili, je naše mezinárodní hospodářská závislost. Mexiko je pro nás v současnosti problematické, ale spolupracujeme s velvyslanectvím,“ informovala na tiskovém brífinku náměstkyně ministra obrany Ellen Lordová. Podle ní by se v nadcházejících dnech mělo za pomoci diplomatických kruhů dosáhnout dohody a částečného „znovuotevření“.

Dodavatelé zbraňových systémů pro Pentagon se stali závislí na továrnách v Mexiku v posledních deseti letech. Přesunutí výroby bylo pro mnoho z nich logickým krokem, jelikož výroba v sousední zemi vychází mnohem levněji než v USA. V rámci bilaterálních dohod mezi Spojenými státy a Mexikem navíc fungoval bezcelní provoz pro letecký průmysl. Proti přesunům amerických společností do sousedních zemí velmi často protestoval prezident Donald Trump, a dokonce na začátku svého mandátu řadu firem za takzvaný outsourcing trestal.

Krize však nakonec na Pentagon dopadne a očekává se, že značná část dodávek pro zbraňové programy se zpozdí o přibližně tři měsíce. Podle serveru Business Insider půjde však jen o začátek propadu a pandemie brzy dožene i menší firmy v oboru.

Ekonomika v krizi

Podle odborníků však nebude v krizi jen zbraňový průmysl. Za první trimestr se totiž propadl americký HDP oproti loňskému roku o 4,8 procenta. Jedná se o největší pokles od ekonomické krize v roce 2008. Zastavení americké ekonomiky se navíc podle expertů projeví i v dalších dvou trimestrech.

Karanténní opatření, která jako první zavedla kalifornská vláda začátkem března, se projevila i v dalších oblastech. Konzumace se propadla o 7,6 procenta, což pocítil především automobilový průmysl, kde pokles nákupů činil 16 procent. Zpomalily se i investice, klesl dovoz i vývoz. Podle informací z amerického ministerstva financí se prakticky nezastavily jen veřejné výdaje, ale i ty zaznamenaly pokles o 0,7 procentního bodu oproti předchozímu trimestru.

‚Pro jedny komunista, pro druhé agent CIA.‘ Podivuhodný příběh tichého Američana v Praze

Na základě těchto dat tak odborníci usuzují, že stav ekonomiky bude v dalším období ještě horší. Projeví se totiž dubnové uzavření země i nejistý květen. Současná krize se již stihla projevit na pracovním trhu. Za čtyři týdny se více než 26 milionů Američanů ocitlo bez práce. Ekonomicky aktivní populace přitom čítá přibližně 165 milionů.

Federální vláda, aby předešla sociální krizi, která následovala po hospodářské krizi ve 30. letech minulého století, v rámci sněmovní mezistranické dohody uvolnila masivní pomoc přesahující hodnotu 49 bilionů korun (pro srovnání roční příjmy české státní kasy na rok 2020 tvoří přibližně 1,5 bilionu korun).

Propad ekonomiky se podle analytiků rozhodně podepíše i na popularitě Donalda Trumpa. Většina odborníků ještě před několika měsíci naznačovala, že dobrý stav americké ekonomiky pomůže současné hlavě státu bezpečně obhájit mandát.

Pandemie však zamíchala kartami a nepomohl ani fakt, že Bílý dům nezvládl dobře začátek krize. Podle posledního šetření agentury Ipsos se jen 42 procent Američanů domnívá, že Trump drží otěže pevně v rukou. Ve volebních průzkumech si pak stojí lépe Trumpův demokratický oponent Joe Biden a pravidelně vítězí o šest až deset procent.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!