1. července 2018 14:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Penze za hranicí dožití. Lidé po celém Rusku vyšli do ulic proti reformě důchodů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Moskva Lidé po celém Rusku v neděli houfně protestovali proti návrhu zvýšení věku odchodu do důchodu, který nedávno ruská vláda předložila parlamentu. Informovala o tom agentura AP. Věková hranice pro odchod do důchodu v dosavadní výši byla stanovena ještě za Sovětského svazu v roce 1928.

Vláda navrhuje, aby se důchodový věk postupně zvýšil z nynějších 60 na 65 let u mužů a z 55 na 63 let u žen. Letos průměrný důchod činí 14 100 rublů (asi 4935 korun), valná část důchodců má však penzi nižší.

Několik stovek manifestantů se sešlo na demonstraci uspořádané bez povolení úřadů v tichomořském přístavu Vladivostok. Povolené protesty se konaly v městech na ruském Dálném východě a na Sibiři, další se v průběhu dne očekávají na západě země.

Proti kontroverzní reformě se vymezují strany celého politického spektra - protesty organizuje jak Komunistická strana Ruska, tak liberální strana Jabloko, ale i organizace opozičníka Alexeje Navalného.

Státní média upozorňují, že zvýšení věkové hranice se vzhledem k rozložení jednotlivých etap dotkne Rusů narozených po roce 1959 a žen narozených po roce 1964. Poprvé se návrh na pozdější odchod do důchodu objevil už v roce 1997, ještě zhruba o deset let později Kreml podobný krok vylučoval.

V Rusku podle posledních statistik žije asi 147 milionů lidí, z nichž je necelá třetina v důchodovém věku. Víc než čtvrtina důchodců pracuje.

Kreml se distancoval

Kreml se dosud od návrhu distancoval. Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov řekl, že je zatím předčasné obracet se na prezidenta, protože penzijní reforma ještě nemá definitivní obrysy.

Navrhovaná reforma se spolu s růstem cen benzinu přesto odrazila na popularitě prezidenta Vladimira Putina. Podle průzkumu státní agentury VCIOM počet Rusů chválících prezidentovu práci poklesl během předposledního červnového týdne o pět procentních bodů na 72 procent. Od května jde o pokles o 8,2 procentního bodu.

ČTK
  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz