Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pepřový sprej trhá v Německu rekordy. Po útocích na ženy hrozí výprodej zásob

Svět

  14:55
BERLÍN - Internetové obchody v Německu registrují nezvykle silnou poptávku po pepřovém spreji. Informoval o tom deník Die Welt s tím, že důvodem jsou i nedávné sexuálně motivované útoky na ženy, k nimž došlo v průběhu silvestrovských oslav v řadě německých měst.

Zvýšený zájem o paralyzující prostředek, zaznamenávají v Německu jak internetoví obchodníci, tak kamenné prodejny se zbraněmi (ilustrační snímek). foto: Shutterstock

Jenom v Kolíně nad Rýnem podalo až dosud přes 170 žen trestní oznámení, že byly okradeny a obtěžovány silně podnapilými cizinci. Podobné případy jsou hlášeny i z jiných německých měst, jako například z Hamburku nebo Düsseldorfu.

Sexuální útoky v Německu. Bylo to jak trestná ulička, vypověděly plačící ženy

Zvýšený zájem o paralyzující prostředek zaznamenávají v Německu jak internetoví obchodníci, tak kamenné prodejny se zbraněmi. Společnost Amazon k tomu uveřejnila statistiku, podle níž bylo například ve čtvrtek v rámci sekce „Sport a volný čas“ z deseti nejprodávanějších výrobků hned sedm pepřových sprejů.

Výrobci mají napilno

Poptávka po nich je prý v současnosti tak obrovská, že u velkoobchodních dodavatelů hrozí výprodej všech zásob. A napilno mají i jeho výrobci. Například Firma DEF-TEC Defense z Frankfurtu nad Mohanem, která je jedním z producentů pepřového spreje v Německu, dokázala díky němu v loňském roce zvýšit svůj obrat o 700 procent.

„Během prvního lednového týdne se u nás obvykle nic neděje, protože není typické lovecké období,“ cituje deník Christopha Küttnera, jenž provozuje v Essenu obchod se zbraněmi.

Letos je to ale prý úplně jinak, protože lidé, kteří nyní k němu přicházejí, mají dle Küttnera strach. Již ke konci loňského roku prý bylo možné zaznamenat rostoucí zájem zákazníků o pepřový sprej, což dává do přímé souvislosti s vysokým počtem běženců, kteří v druhé polovině 2015 do Německa přišli.

„Proti sexismu, proti rasismu“. Demonstrace v Kolíně.
„Paní Merkelová. Kde jste? Co říkáte? Znepokojuje nás to!“ Ženy protestují před...

„Řada zákaznic, které si teď u nás pepřový sprej koupí, se nám pak mezi řečí zcela otevřeně svěří, že se po událostech z Kolína již necítí být v bezpečí,“ uvedl Küttner.

Používání pepřového spreje je v Německu upraveno zákonem. V něm se praví, že sprej nesmí být použit proti lidem, s výjimkou případů nutné obrany. Jeho použití v rozporu se zákonem může být kvalifikováno jako ublížení na zdraví.