30. října 2016 8:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Personální čistky pokračují. V Turecku přišlo kvůli vazbám na Gülena o práci 10 tisíc lidí

Dříve spojenci, dnes nepřátelé. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dříve spojenci, dnes nepřátelé. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (vlevo)... | foto: Reuters / Koláž Lidovky.cz

ANKARA Turecko odvolalo z funkcí více než 10 tisíc státních zaměstnanců podezřelých z udržování kontaktů s duchovním Fethullahem Gülenem. Informovala o tom agentura Reuters. Právě Gülenovi a kruhům kolem něj Ankara připisuje červencový pokus o státní převrat. V Turecku se od té doby provádějí rozsáhlé personální čistky ve všech sektorech.

Gülen žije v USA a Ankara zatím neúspěšně Spojené státy žádá o jeho vydání.

Vláda dosud kvůli převratu propustila na 100 tisíc lidí, mezi nimiž jsou policisté, soudci i učitelé. Zatčeno bylo na 37 tisíc lidí a prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu připomněl, že se vláda chystá parlamentu předložit návrh o obnově trestu smrti. Erdogan nepochybuje, že návrh projde.

Turecko je za čistky kritizováno a Evropská unie pohrozila, že zavedení trestu smrti bude znamenat konec jednání o vstupu Turecka do unie.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!