130 let

Parlament zbavil Castilla funkce, v čele Peru nyní stojí poprvé žena

Svět
  •   20:39aktualizováno  8. prosince 6:47
Bývalý peruánský prezident Pedro Castillo byl zadržen a obviněn ze vzpoury a spiknutí. Stalo se tak poté, co parlament Castilla jasnou většinou odvolal z funkce. Nedlouho po Castillově odvolání složila přísahu dosavadní viceprezidentka Dina Boluarteová, a stala se tak prozatímní prezidentkou a vůbec první ženou v čele Peru.

Poslanci Castilla ve středu zbavili funkce kvůli „trvalé morální nezpůsobilosti“. Prezidentský palác opustil Castillo v automobilu, který ho vezl historickým centrem Limy. Na sociálních sítích se nejprve objevily záběry exprezidenta na policejní stanici. Následně televizní stanice ukázaly, jak Castillo stanici opouští. Podle všeho byl převezen do policií provozované věznice.

O několik hodin později prokuratura oznámila jeho zadržení a obvinění ze vzpoury a spiknutí související s údajným porušením ústavního pořádku. Podle svědků se před policejní stanicí, kde se exprezident nacházel, odehrály menší střety mezi policií a demonstranty, kteří se tam shromáždili. Desítky lidí mávaly peruánskými vlajkami a oslavovaly prezidentův pád. Na jiném místě v metropoli se naopak s policisty střetli Castillovi příznivci.

Šedesátiletá právnička, Dina Boluarteová, pak vyzvala po dlouhých měsících nestability k politickému příměří a k vytvoření vlády národní jednoty. „Žádám o prostor a čas na záchranu země,“ uvedla.

Chaos v Peru

Peruánský parlament odvolal prezidenta Pedra Castilla z funkce ve středu večer. Ten jen o něco dříve ohlásil, že rozpouští parlament, vyhlašuje předčasné volby a že až do nich zemi povede krizový kabinet. Nový parlament má podle něj vypracovat do devíti měsíců od svého ustanovení novou ústavu. Krizový kabinet měl mezitím vládnout pomocí výnosů.

Castillo také vyhlásil zákaz nočního vycházení od desáté večerní do čtyř ráno. Vyzval občany, aby do dvaasedmdesáti hodin odevzdali policii nelegálně držené zbraně, jinak budou čelit tvrdým trestům.

Před sněmovnou se přitom Castillo měl zpovídat z několika obvinění a poslanci měli posoudit, zda je schopný dále zastávat úřad. O možném rozpuštění sněmu, kde Castillo čelil už dříve hlasování o odvolání z funkce, se mluvilo delší dobu. Spekulace zesílily poté, co v polovině října prokuratura podala do parlamentu stížnost, ve které Castilla obvinila mimo jiné ze zločineckého spolčení či zneužívání pravomocí.

Tisk blízký opozici, například deník El Comercio, označil středeční Castillovo rozhodnutí za státní převrat, stejně jako mnozí politici. „Jedná se o státní převrat, který prohlubuje politickou a ústavní krizi,“ uvedla viceprezidentka.

Ministr zahraničí César Landa vyzval mezinárodní společenství, aby pomohlo Peru obnovit demokracii. Landa spolu s ministry hospodářství, spravedlnosti a práce podal demisi. Podle opoziční političky Keiko Fujimoriové, která v posledních prezidentských volbách prohrála právě s Castillem, se jedná o „zoufalý převrat“. Vyzvala ozbrojené síly, aby podpořily ústavní pořádek.

Americká velvyslankyně v Limě Lisa Kennaová pak uvedla, že USA odmítají mimoústavní počínání prezidenta, jehož cílem je zabránit parlamentu vykonávat mandát. K obnově legálního rámce vyzvala i Kostarika a znepokojení vyjádřila Argentina.

Velitelé policie a peruánských ozbrojených sil zase ve společném prohlášení uvedli, že neuposlechnou rozkazy, které porušují ústavu. Předseda ústavního soudu Francisco Morales vyzval vojáky, aby obnovili ústavní pořádek v zemi.

Zanedlouho však z Peru přišla další zpráva, a sice že peruánský parlament Castilla odvolal. Pro hlasovalo 101 ze 130 poslanců. Funkce Castilla zbavili kvůli „trvalé morální nezpůsobilosti“. Policie poté oznámila, že byl exprezident zadržen. Dosavadní viceprezidentka Boluarteová má složit přísahu ještě ve středu večer.

Autoři: ČTK, Lidovky.cz
  • Vybrali jsme pro Vás