Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Peru vězní rekordních 24 Čechů. Snažili se ze země propašovat kokain

Svět

  14:02
LIMA/PRAHA - Jsou mladí, bezstarostní a chtějí si přivydělat. Nebo staršího věku a mají dluhy. Muži i ženy. Všichni se snažili převézt z této latinskoamerické země do Evropy kokain, jenže policie je dopadla. A nyní musí strávit až osm let v tvrdých podmínkách peruánských vězení.

Kokainové pole poblíž Cuzca, Peru foto: Shutterstock

Pěstování kokainovníků pravých, neboli takzvané koky, je v Peru legální. Existuje zde dokonce státní instituce, která koku vykupuje k dalšímu průmyslovému zpracování, zejména na výrobu čaje či léčiv. Jenže takto je využito jen asi 10 procent vypěstované koky a zbylých 90 procent, což představuje asi 95 tisíc tun kokových lístků, nikde ohlášeno není, pěstuje se na plantážích schovaných v horách a používá se na výrobu kokainu.

Zatímco kokain z dalších dvou pěstitelských zemí, Kolumbie a Bolívie, většinou zůstává na americkém kontinentu, ten z Peru se poslední dobou čím dál tím více vyváží do Evropy a Asie. A významnou měrou se na pašování této drogy podílejí i Češi.

Kokainovník

Peruánci vyrobí až 100 tun kokainu ročně
"Byl jsem překvapený, když jsem zjistil, kolik kolik tady máme občanů, kteří se podíleli na pašování drog a kteří jsou tady zbaveni svobody," uvedl v rozhovoru pro LN a Český rozhlas český ministr vnitra Martin Pecina. "Je jich 24, což vzhledem k tomu, že jsme měli dva vězně v Thajsku a mluvilo se o tom hodně dlouho, tak je číslo velmi vysoké," dodal ministr, který na konci listopadu v delegaci prezidenta Václava Klause, který Peru navštívil a se svým místním protějškem podepsal dohodu o společném postupu při potírání nelegálního obchodu s drogami.

Podle Peciny není "Česká republika tím akutním příjemcem kokainu, u nás se užívají jiné drogy, pervitin a marihuana, ale kokain také není nevýznamný a do budoucna by mohl být rizikem". Cílem dohody tak je usnadnit výměnu informací mezi českou a peruánskou policií a zejména omezit dovoz kokainu, kterého jsou prý Peruánci schopni vyrobit až 100 tun ročně.

Obchodování s drogami představuje pro Peru velký problém. "V poslední době se obchod stále víc rozšiřuje a stává se problematickým pro místní vládu, která bojuje s výrobci a narkotrafikanty a pašeráky zejména kokainu. Peru se čím dál tím víc dostává do statistik jako jeden z významných dodavatelů kokainu nejenom do Spojených států, ale v poslední době stále více do Evropy," nechal se slyšet konzul velvyslanectví České republiky v Limě Pavel Bechný. Právě on má na starosti všechny zadržené a uvězněné Čechy v Peru, snaží se jim poskytnou nezbytnou pomoc či navázat kontakt s rodinou.

Lajny kokainu a dolarová bankovka

Jak se kokain většinou pašuje?
Nejvíce drogu převážejí právě jednotlivci, kteří mají drogu ve svých zavazadlech a snaží se ji převéz letecky do Evropy. Jeden z posledních případů podle Bechného byl, že dotyční měli drogu v kapslích, které spolykali. "To je velmi nebezpečný způsob, kdy hrozí prasknutí těch kapslí  i úmrtí, " poznamenal český konzul. Podle ministra Peciny by mohli čeští policisté i absolvovat stáže v Peru a tak se od svých kolegů učit, jak se vlastně kokain pašuje.

"Naši lidé, kteří jsou tady zatčeni, drogu většinou pašovali v žaludku nebo v jiných tělních dutinách v latexových baloncích. Do žaludku se prý vejdou až dva kilogramy této drogy," upřesnil český ministr vnitra. Postupně ale podle něj pašeráci přecházejí i na nové metody, protože na letištích jsou rentgenováni - kokainem si údajně impregnují oblečení. "Údajně se takto dá do oblečení dostat až půl kilogramu kokainu. Pak to vymáchají v cílové stanici a ten kokain z toho dostanou zpátky. To se musíme učit, to u nás neznáme," dodal Pecina.

Tresty za pašování jsou vysoké
Na celém tomto scénáři je zarážející, že jsou Češi ochotni riskovat své životy a dlouhá léta strávené v peruánském vězení, kde jsou podmínky mnohem horší než v českých věznicích, jen kvůli zcela malým částkám. Za převoz jednoho až dvou kilogramů kokainu se údajně platí jen 3000 eur, což je v přepoštu necelých 80 tisíc korun. Podle Bechného se nedá říci, zda jsou mezi zadrženými většinou mladí lidé či lidé staršího věku, žen je každopádně méně než mužů.

Tresty, který za pašování drog hrozí, jsou vysoké. "Podle současné legislativy jsou tresty za pašování drog osm let. V případě že se zjistí, že se jednalo o organizovanou skupinu, tak je to odnětí vyšší," uvedl český konzul Pavel Bechný. Ve zkráceném řízení zde bývá rozsudek vynesen do tří měsíců, klasické soudní řízení ale může trvat až jeden rok. Česká republika dosud nemá s Peru uzavřenou dohodu o vydávání vězňů, všichni Češi si tedy odpykávají trest ve věznicích v této latinskoamerické republice. Jak poznamenal český konzul, vydání by sice bylo teoreticky možné na základě reciprocity, k žádném takovému přeložení výkonu trestu ale zatím nedošlo.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!