Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Peruánský prezident se loučí obří sochou

Svět

  7:02
LIMA/PRAHA - Peruánský prezident Alan García nechal navzdory protestům vztyčit nejvyšší sochu Krista na světě. Kritici mluví o „autoritářském gestu“.

Peruánský prezident Alan García nechal navzdory protestům vztyčit nejvyšší sochu Krista na světě.

"Kolosální ego", popsal v depeši z Limy zveřejněné na serveru WikiLeaks americký diplomat peruánského prezidenta Alana Garcíi. Že jej poměrně trefně vystihl, dokazuje monstrózní socha Krista, kterou nechává García vztyčit na pobřeží Pacifiku v jedné ze čtvrtí hlavního města Limy. Sám prezident mluví v souvislosti s ní o "splněném snu". Věnoval na její výstavbu 100 tisíc solů ze svých úspor (zhruba 650 tisíc korun) a slavnostně odhalit se ji chystá 29. června, zhruba měsíc před tím, než skončí v úřadě a předá jej svému nástupci Ollantu Humalovi.

Socha je vysoká 22 metrů a stojí na patnáctimetrovém podstavci, stane se tudíž nejvyšší sochou Krista na světě. Svůj vzor, kterým je slavný Spasitel na Corcovadu v brazilském Riu de Janeiru, převyšuje o 7 metrů, sochu v polském Swiebodzinu, která je momentálně největší svého druhu na světě, o metr.

Největší socha Krista na světě

Na vrcholu Morro Solar v Limě nechal peruánský prezident Alan García vztyčit sochu Krista vysokou 37 metrů. Podívejte se na přehlednou infografiku ZDE.

Peruánci nejsou sochou, vyrobenou a z větší části zaplacenou Brazilci, nijak nadšení. Vadí jim hlavně to, kde stojí. Kopec Morro Solar, který se tyčí nad Pacifikem, je totiž pamětihodným místem, kde se koncem 19. století odehrála jedna z významných bitev Peruánců s Chilany v rámci tak zvané Pacifické války. "Nic jiného než výstřední a autoritářské gesto, které postrádá jakýkoliv estetický, historický nebo symbolický smysl," shrnul jeden z nejuznávanějších současných peruánských architektů Augusto Ortiz de Zevallos.

Alan García (vpravo) s mexickým prezidentem Calderonem

Proti prezidentovi se postavila i starostka Limy Susana Villaranová, která se ho následně pokoušela přesvědčit, aby pro sochu vybral jiné místo. Marně. Což ovšem zavdalo podnět k dalším spekulacím a nařčením, že si prezident dělá, co chce. Deník El Comercio například připomněl, že získat obvyklá povolení pro takovou stavbu zabere normálně až dva roky, v případě sochy Krista se však termín scvrkl na pouhý měsíc. Zdaleka nejvíc ovšem místní dopálilo, že budou muset financovat údržbu sochy, což představuje roční náklady ve výši až 36 tisíc solů (zhruba 234 tisíc korun).

Novinářům to nedalo a začali v souvislosti se sochou řešit prezidentovy finanční poměry. Kde vzal prezident s platem 16 tisíc solů (asi 104 tisíc korun), z kterého vyživuje dvě rodiny, na to, aby věnoval 100 tisíc solů na výstavbu monstrózního díla? Deník El Comercio šel tak daleko, že se probral Garcíovými daňovými přiznáními a zjistil, že si žije dost nad poměry.

Jen v letech 2008 až 2010 rozmnožil alespoň podle daňových přiznání své jmění o 260 tisíc solů (1,7 milionu korun), což není v zemi, kde žije ještě stále asi 30 procent populace na hranici chudoby, zrovna málo peněz. García ale nic vysvětlovat nehodlá. Místo toho zdůrazňuje, jaký má socha význam. "Tahle socha bude požehnáním pro Peru a ochráncem Limy," řekl dosluhující prezident.

Autor: