31. ledna 2018 17:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Peruánský řidič ’rozjel' obrazec na planině Nazca. Chtěl jsem vyměnit gumy, brání se

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Stopy po náklaďáku, kterým řidič poničil obrazec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stopy po náklaďáku, kterým řidič poničil obrazec. | foto: Pinterest - Phys.org

LIMA Peruánské úřady zadržely řidiče, který je obviněný z toho, že nákladním vozem poničil vzácný obrazec na planině Nazca. Informovala o tom agentura AP. Planina Nazca, jež se nachází asi 400 kilometrů jižně od Limy, je světově proslulá obrovskými liniemi a obrazci představujícími rostliny a zvířata, mimo jiné ještěrku, kondora, velrybu a opici.

Řidič na místo, které je od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, vjel v sobotu. Výstražných cedulí, jež vstup i vjezd na místo zakazují, nedbal. Vůz zanechal stopy na ploše 100 na 50 metrů a částečně poškodil tři z linií, informovalo peruánské ministerstvo kultury. Zadržený řidič se hájil tím, že chtěl vyměnit pneumatiku.

Ministerstvo kultury dále oznámilo, že v budoucnu budou nad archeologickým nalezištěm o rozsahu 450 kilometrů čtverečních nepřetržitě hlídkovat drony. Obrazce jsou plně viditelné jen ze vzduchu, což přispělo ke vzniku fantastických teorií o jejich vzniku ve spojení s mimozemskou civilizací. Zhruba 800 čar a 300 figurálních obrazců vzniklo asi před 2500 lety.

Vstup do oblasti je přísně zakázán vzhledem ke křehkosti půdy kolem linií obrazců. K případnému vstupu se například vyžaduje speciální obuv podobná sněžnicím.

Obří obrazce na planině Nazca.
Aktivistická skupina Greenpeace burcuje nápisem na desce Nazca. Peruánská vláda...

V roce 2014 skupina 12 až 15 přívrženců hnutí Greenpeace vnikla na archeologické naleziště ve vysokých a sportovních botách. Na planině rozvinuli transparent s nápisem „Nadešel čas změny, budoucnost je obnovitelná“. Podle úřadů poškodili místo kolem obrazce jednoho ptáka.

Minulý rok byl jeden z aktivistů odsouzen podmínečně k 28 měsícům vězení a pokutě 200.000 dolarů (zhruba čtyři miliony Kč), napsal server Gulf Times.

ČTK
  • 12Diskuse