Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pěsti ve vzduchu a ruka v rozkroku aneb nejvášnivější parlamentní bitky roku 2015

Evropa

  15:15
Pokud jste aspoň jedinkrát v životě sledovali přímý přenos z parlamentu, dobře ho znáte: ten vysilující pocit, kdy vám před očima defiluje hypnotická přehlídka figur v kravatách, jejichž monotónní slovní proud vás nelítostně uspává.

Slzný plyn v Prištině vs. intimní chvaty v Kyjevě. foto: Reuters / Youtube // Koláž Lidovky.czReprofoto

Bitka slovenských poslanců: 'Kdybych ho napadl, leží na áru'

Jenže někdy se naopak podaří, že mezi poslaneckými lavicemi je až příliš živo - důkazem jsou záznamy z chvil, kdy rozjitřené vášně překypí a programové či ideologické půtky přerostou v osobní útoky a strkanice, případně hromadné bitky rozvzteklených zákonodárců.

Rvaček a urážek si poslanci štědře nadělili i letos. Jak dokazuje silvestrovský přehled, který jsme pro vás připravili, kořeny politických soubojů se stát od státu liší, ale jejich projevy se řídí stejným klíčem. Následující videa svědčí o tom, že i poslanec se umí řádně rozohnit - ať už působí na kterémkoli světadíle.

Nepál

20. ledna se spořádaná síň parlamentu v Káthmándú proměnila v záplavu zběsile pobíhajícího davu, který se vlnil v nekoordinovaném rytmu vzájemného boje.

Příčinou pozdvižení byla snaha nepálské vlády prosadit návrh nové ústavy, což opozice nesla se značnou nelibostí. Její poslanci učinili snahu proniknout na pódium, odkud jednání řídil předseda parlamentu, a když jim v tom ostraha zabránila, bouřili se o to víc - někteří z nich dupali po stolech, jiní ničili židle. Několik příslušníků ochranky utrpělo během zápasu lehčí zranění.

Ukrajina

Už loni parlament v Kyjevě prokázal, že na jeho půdě může být pěkně horko, a nejinak tomu bylo i letos.

Hluboká politická krize, která zemi svírá i po revoluci na Majdanu, má k veselí na míle daleko, navzdory nepolevující snaze občanské společnosti. Čas od času však vyústí v momenty, které jsou - při vší nepopiratelné mizérii, o níž vypovídají - přinejmenším tragikomické.

Rvačka v ukrajinském parlamentu: poslanci Svobody se vrhli na komunistu

Tak jako v první půli letošního prosince, kdy premiér Arsenij Jaceňuk podával výroční zprávu o působení své vlády. Trable v oblasti energetiky přitom připsal na konto ministrovi resortu, Volodymyru Demčyšynovi z Bloku Petra Porošenka. Tím ovšem pobouřil Demčyšynova stranického kolegu Oleha Barnu.

Barnu zmíněný projev rozčílil natolik, že k Jaceňukovi přistoupil a velkoryse jej obdaroval pugétem rudých růží, které opepřil nadávkou. Vzápětí popadl premiéra kolem pasu a v rozkroku, načež se ho jal vláčet od řečnického pultu. Jaceňuk sice statečně odolával, leč ruce mu sklouzávaly. Předsedu vlády spasili další poslanci, kteří se na Barnu vrhli a rozpoutali hromadnou bitku.

JAR

Výroční zpráva vlády vzbudila v lednu bouřlivý ohlas rovněž v parlamentu JAR. Socialisté z marxistické EFF, třetí nejsilnější strany, hlasitými výboji narušovali projev prezidenta Jacoba Zumy (vadily jim zvýšené výdaje na prezidentovu bezpečnost), pročež byli vykázáni ze sálu. Na protest se zvedli i kolegové z opozice, poslanci Demokratické aliance.

Za několik chvil přerostl verbální rozbroj v otevřenou tlačenici a vzájemné fyzické účtování. Ti, kteří se ho neúčastnili, aspoň pestrou scénu pilně natáčeli telefony.

Turecko

17. února vyvolal v Ankaře poprask projednávaný zákon o potlačování násilných demonstrací. Opozice namítala, že vládou prosazovaná legislativní úprava je krokem k policejnímu státu.

Znesváření poslanci z vládní AKP a opoziční HDP se častovali tak mocnými ranami, že dva z přítomných museli být hospitalizováni a několik dalších bylo zraněno.

„Bylo to vůbec poprvé, kdy jsem v parlamentu viděl nosítka,“ popsal jeden ze zákonodárců stanici Hayat. „Vzduchem létaly sklenice, lidé se váleli po zemi, někdo se dokonce oháněl kladivem.“

Turecko podruhé

Rozbouřené vášně ještě nestačily vychladnout, a turečtí poslanci se do ostrého křížku pustili podruhé - pouhé dva dny po první rvačce a kvůli stejnému kontroverznímu zákonu.

Vzrušená debata brzy přerostla ve slovní útoky, od nichž byl jen krůček k nové bitce. Ve vírů úderů, kopanců a všeobecné strkanice se poslanec opoziční CHP zřítil ze schůdků, nabízenou pomoc lékaře však odmítl. „Jsem v pořádku. Zůstanu tu a budu pokračovat v boji,“ citoval rezolutní prohlášení Orhana Duzguna list Hurriyet.

Japonsko

Japonská společenská etiketa je vyhlášená na celém světě. Letošní září však připomnělo, že tváří v tvář sporným tématům mizí i proslulá japonská slušnost.

Japonská armáda bude moci zasahovat v zahraničí. Poprvé od druhé světové války

Zuřivá hádka, v níž nebyla nouze o inzultace, přetahování a vzrušená gesta, se odehrála na pozadí debaty o zlomové reformě japonské bezpečnostní politiky. Oleje do ohně navíc přilévalo na 13 tisíc demonstrantů před sídlem parlamentu, kteří se proti chystané reformě bouřili.

A opět Ukrajina

V únoru pronikly politické sváry i do parlamentních kuloárů. Kvůli sporu o protikorupční zákon se do sebe pustili poslanci Jegor Sobolev (hnutí Svépomoc) a Vadim Ivčenko (strana Vlast Julije Tymošenkové).

Chceme skoncovat se zločinem a korupcí, říká šéf ukrajinské lustrační komise

Sobolev, politik vzešlý z občanské společnosti a loni předseda lustrační komise, se s Ivčenkem střetl tvrdě. Nechyběly údery pěstí, surová strkanice a snahy o takzvanou kravatu.

Oba zákonodárci skončili ošklivě potlučení, Sobolev navíc s krvavým nosem, a navíc byli na pět dní vyloučeni z jednání parlamentu.

Kosovo

Bouřlivé zasedání zažil v druhé půli září také parlament v kosovské Prištině. Nic nového pod sluncem, chtělo by se říci - a tradiční byla i „zbraň“, jíž nespokojení opoziční poslanci sdružení pod křídlem radikálního hnutí Vetëvendosje! (Sebeurčení!) napadli premiéra Isu Mustafu.

REPORTÁŽ Z KOSOVA:

Na předsedu kosovské vlády začala pršet vejce kvůli jeho plánovanému projevu na téma dialog se Srbskem.

Jednání Prištiny a Bělehradu, které zprostředkovala Evropská unie, bylo opozici trnem v oku, protože údajně ohrožuje nezávislost kosovského státu. Problematické postavení srbské menšiny, soustředěné především na severu Kosova, má totiž řešit podstatné rozšíření autonomie kosovských Srbů - opatření, které je podle opozice protiústavní.

Mustafu před kluzkým bílkem zaštítila ochranka, jež nad hlavou premiéra rozprostřela černý deštník a urychleně jej odvedla ze sálu.

Indie

Na začátku října to vřelo i mezi zákonodárci v indickém Kašmíru. Rozzuřenost tehdy vystoupala na nejvyšší míru kvůli konfliktu, který si v českém prostředí umíme představit jen stěží (byť jako jistý ekvivalent obstojí vášně kolem nalévání alkoholu na půdě sněmovny): hovězímu masu na talíři.

Ano, poslanci vládní strany BJP Indii rozpoutali lítou strkanici poté, co se provalilo, že opoziční Abdul Rashid servíroval na oslavě maso krávy - rozuměj pro hinduisty posvátného zvířete. Provinilec to zle schytal: na jeho hlavu pršely pobouřené výkřiky a ruce kolegů se po něm natahovaly v úporné snaze dát mu co proto.

„Pokus o zbití poslance? Něco takového jsem zažil vůbec poprvé,“ postěžoval si lídr opozice Omar Abdullah novinářům, jakmile po boku svých spolustraníků opustil na protest sál.

Na první pohled bizarní bitka si zaslouží osvětlující kontext. Incidentu předcházela tragická zpráva o lynči padesátiletého muslima, kterého ubil k smrti fanatický dav kvůli zkazkům, že dotyčný pozřel hovězí; 22letý syn oběti byl vážně zraněn, když se otce snažil bránit.

Poslanec Rashid následně uspořádal pohoštění, kde podával hovězí kebaby na protest proti zákazu pojídání tabuizovaného hovězího masa. Na rozdíl od jiných částí země převažují v (Indií spravovanému dílu) Kašmíru muslimové, přesto nejvyšší soud v září přikázal, že zákaz konzumace krav musí být všemi tamními obyvateli striktně dodržován.

„Žádné odsouzení (tohoto incidentu) nemůže stačit. Copak se snad já vrhám na každého, kdo jí vepřové nebo (pije) alkohol?“ komentoval bouři v kašmírském parlamentu Omar Abdullah.

Zpátky do Prištiny

Nestravitelné sousto v podobě svízelné dohody se Srbskem nepřestalo kosovskou opozici tížit v žaludku, a počátkem října svůj nesouhlas znovu svérázně projevila.

Namísto vcelku neškodných slepičích plodů se tentokrát zásobila ostřejší municí: kanystry slzného plynu, které odpálila přímo mezi poslaneckými lavicemi. Nastalé inzultace tak zahalila mohutná oblaka štiplavého dýmu, do nichž zazníval kašel z podrážděných hrdel zákonodárců.

Kosovo do třetice

Slzný plyn se osvědčil, tak proč se ho vzdávat? pomysleli si zřejmě kosovští opozičníci. Dráždivé chemikálii totiž zůstali věrní i v následujících týdnech, kdy jí prosycovali vzduch v sálu prištinského parlamentu s železnou pravidelností. Důvod se neměnil: jablkem sváru zůstávalo kontroverzní ujednání s Bělehradem.

Kosovo se bouří kvůli dohodě se Srby. Bělehrad se bojí Velké Albánie

Pátek, 23. října. Zatímco venku na ulici policie pacifikovala rozvášněné stoupence Vetëvensodje!, kteří na protest podpalovali pneumatiky a metali po mužích pořádku kameny a zápalné bomby, političtí odpůrci dohody rozpoutali uvnitř parlamentu další mlžný chaos. Slzný plyn v ten den vypustili rovnou dvakrát. Kromě něj létaly vzduchem napřažené pěsti, kapesníky i plastové lahve s vodou.

Slzná stálice

Řádu v kosovském parlamentu měly dopomoci bezpečnostní kontroly u jeho dveří, harmonii mezi poslanci však nepřinesly. 14. prosince jimi opozice svůj oblíbený slzný plyn pronesla znovu a stará známá scenérie se opakovala.

S jedinou výjimkou - tentokrát už byli přítomní poučeni a vyzbrojeni příslušným ochranným vybavením. Stanou se plynové masky stálicí zastupitelů nestálé země?

Běžná výbava? Plynové masky v kosovském parlamentu poté, co opoziční poslanci...
Běžná výbava? Plynové masky v kosovském parlamentu poté, co opoziční poslanci...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...