Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pět důvodů, proč jsou volby v Pákistánu nevypočitatelné

Svět

  20:00
ISLÁMÁBÁD - Sobotní parlamentní volby v Pákistánu budou jiné než všechny předchozí. A není to jen proto, že poprvé po sérii vojenských převratů volená vláda dokončila svůj mandát a předá moc demokraticky zvolenému nástupci.

Pákistán v předvečer parlamentních voleb. foto: Reuters

Po celá desetiletí pákistánská politika sestávala ze série vojenských režimů, prokládaných vládami dvou stran: Pákistánské lidové strany (PPP) klanu Bhuttových a Pákistánské muslimské ligy (PML-N) Šarífových.

Jak si miliony Pákistánců opakovaně stěžovaly, PPP a PML-N nebyly ničím jiným, než rodinnými podniky, které hromadily nesmírné bohatství pro malou a pohádkově bohatou vládnoucí elitu. Ovšem tyto volby obsahují noshvé, nevypočitatelné prvky, napsal zpravodajský server BBC News.

Předvolební násilí

Nejméně čtyři oběti na životech a 15 raněných si vyžádal výbuch, který v pátek ráno zahřměl na tržišti v kmenové oblasti Pákistánu.

Bomba explodovala na tržnici ve městě Miranšáh, což je správní středisko kmenového území Severní Vazíristán. Sousedí s Afghánistánem a je považováno za baštu povstalců z radikálního hnutí Taliban a dalších seskupení spjatých s teroristickou sítí Al-Káida.

Výbušnina byla skryta v motocyklu, odstaveném u trhu poblíž kanceláří místních kandidátů do parlamentních voleb. Ty se poprvé po sérii vojenských převratů mají odehrát poté, co civilní vláda dovršila pětiletý mandát.

Bombové útoky podniknuté během volební kampaně si už vyžádaly 118 mrtvých.

1. IMRAN CHÁN
Slavný hráč kriketu, který se stal politikem. Dlouho byl přehlížen jako politická nicka, ale postupem času se z něj stala síla, s níž je třeba počítat. Než musel kampaň 7. května přerušit kvůli pádu a poranění zad, bral zemi doslova útokem a pořádal až sedm mohutných předvolebních shromáždění během jediného dne. Soukromě vládní činitelé připouštějí, že podle jejich vnitřních průzkumů získá jeho Hnutí za spravedlnost (PTI) nezanedbatelný počet hlasů. Největší podporu má mezi mladými lidmi, z nichž mnozí tvrdí, že chtějí volit jinak než jejich rodiče. Přitažlivý je ale také pro liberály, kteří v hloubi duše doufají, že jeho dny prozápadního playboye žijícího si na vysoké noze ještě doopravdy neskončily.

2. NOVÍ VOLIČI
Volební komise udělala průvan v seznamech registrovaných voličů, z nichž vyškrtala 37 milionů nepravých jmen a nahradila je 36 miliony jmen nových.

Ověřené seznamy voličů tak čítají zhruba 86 milionů registrovaných voličů a právě ti, kdo se v nich ocitli poprvé, dodávají výsledkům značný prvek nevypočitatelnosti. Některé věci nicméně zůstávají stejné. V mnoha částech Pákistánu, jako jsou vnitřní oblasti provincie Sindh, Balúčistán, jižní Paňdžáb a oblasti na severozápadě státu, zůstávají v platnosti tradiční feudální a kmenové struktury, které se promítají i do hlasování.

3. HROZBY TALIBANU
Jednotícím, hlubším trendem letošních voleb jsou hrozby a násilí hnutí Taliban, které má víc sebedůvěry než kdykoli předtím. Během volební kampaně v roce 2008 ozbrojenci hnutí Taliban dodržovali příměří. Nyní naopak otevřeně vyzvali ke svržení demokratického systému a útokům na politiky ze stran, které Taliban kritizují. Dosud bylo při předvolebních útocích zabito nejméně 118 lidí.

Klíčové volby provází násilí

4. ODBOJNÉ SOUDNICTVÍ
V minulosti mělo pákistánské soudnictví tendenci podvolovat se komukoli, kdo byl právě u moci. A ačkoli se soudci stále nechávají zastrašit náboženskými extremisty, čím dál tím častěji projevují ochotu postavit se politikům. Objevují se dokonce i známky toho, že by se mohli začít stavět i proti armádě. Rozhodnutí bývalého pákistánského prezidenta, generála Parvíze Mušarafa vrátit se do země a kandidovat ve volbách - což mu volební komise nakonec neumožnila - vyvolalo mezi vedením armády hlubokou frustraci. Armáda je nervózní, že by případ Mušarafa, kterého soud poslal do vazby v souvislosti s třemi případy z dob jeho vlády, mohl posloužit jako precedens a vysokým vojenským důstojníkům by mohly hrozit procesy před civilními soudy. Za scénou proto armáda vyvíjí tlak na soud, aby umožnil Mušarafovi odjet ze země pod záminkou návštěvy churavějící matky v Dubaji; soudci se ale zatím odmítají podřídit.

5. MOC MÉDIÍ
Nejsou to ale jen soudci, kdo v Pákistánu posiluje vlastní pozici. Jako jedna z hlavních velmocí se v posledních letech vyprofilovala místní média, především pak satelitní televizní stanice a jejich okamžité zpravodajství. Díky schopnosti vyslat novináře a kameramany po celé zemi a živě informovat o sebemenším incidentu mohou znesnadnit jakékoli falšování výsledků. Pákistánci si také zvykli používat mobilní telefony k natáčení případů zneužívání moci vládnoucí elitou. Při nedávných doplňovacích volbách se tak do jejich hledáčku dostal například politik, který dal facku jednomu ze sčítacích komisařů. Klip vysílaly zpravodajské televize stále dokola, a vyprovokovaly tak požadavek, aby dotyčný politik už nikdy nesměl zasednout v žádném sněmu.

Autoři: ,

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč