Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pět konspiračních teorií o smrti bin Ládina

Usáma bin Ládin je mrtvý. Zpráva zaplnila titulní strany světových deníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin je mrtvý. Zpráva zaplnila titulní strany světových deníků. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Konspirační teorie se začaly objevovat hned poté, co byla smrt Usámy bin Ládina oznámena. K jejich šíření přispěla i skutečnost, že Bílý dům odmítl zveřejnit záběry jeho mrtvého těla.

Není to pravda. Prakticky v tomto jediném se shodují hlasy těch, kteří pochybují o oficiální verzi toho, jak skončil nejhledanější terorista světa.

Usáma žije

"Nemohli Usámu bin Ládina z toho komplexu v tichosti odvézt? Není to jen celé šaráda?" položil si řečnické otázky Glenn Beck, známý a neméně kontroverzní americký moderátor a komentátor. Podle něj teď možná Američané Usámu někde vyslýchají, mimo jiné kvůli informacím o jaderné bombě ukryté kdesi Al Kajdou, o níž padla zmínka v nedávno zveřejněných dokumentech serverem WikiLeaks.

Zemřel dřív, jinak a jinde

Ještě častějším tématem konspirátorů jsou ovšem tvrzení, že nejhledanější terorista světa je po smrti už celá léta. Shodnout se ovšem jejich autoři nemohou na tom kdy, kde a jak zemřel.

Čtěte také

Další americký moderátor talkshow Alex Jones například přišel s tvrzením, že jakýsi nejmenovaný představitel Bílého domu mu již v roce 2002 řekl, že Usáma "je doslova u ledu" – neboli že USA již mají jeho zmrazené tělo a se zveřejněním zprávy o jeho smrti čekají na vhodnou chvíli.

Záminka k bojům

Pákistánský list Ausaf přišel s tvrzením, že Američané zabili bin Ládina v jiné zemi, ale přišli s tvrzením o Pákistánu, aby měli důvod k provedení invaze. Ostatně i příčinou dlouholetého zamlčování smrti předáka Al Kajdy mělo být to, že USA chtěly dál pokračovat ve válce proti teroru.

Kvůli Obamovi či Williamovi

Chtěl šéf Bílého domu oznámením Usámovy smrti přebít vystoupení možného republikánského kandidáta na post prezidenta Donalda Trumpa, který stále zpochybňuje Obamův rodný list a jeho způsobilost být prezidentem? Ostatně když zpráva o Usámovi přišla, byl podle serveru Yahoo! News hostem v televizi NBC... Trump.

Čtěte také

Načasování ale mělo hrát do karet i britskému princovi Williamovi a jeho slavné páteční svatbě. Zásah proti bin Ládinovi byl prý o dva dny posunut, aby Williamovu svatbu neodsunul do pozadí.

... a Hitler

Bez povšimnutí nemohlo zůstat ani datum Usámovy likvidace, tedy pokud se na to díváme v americkém čase – 1. května. Bylo to přesně 66 let po oznámení smrti Adolfa Hitlera (zabil se 30. dubna), podle některých zdrojů pak 66 let a 6 hodin, což dohromady dává Satanovo číslo.

A konspirační server Mystery of the Iniquity ještě připomněl, že 1. květen je druhým nejposvátnějším dnem iluminátů, kdy se žádá lidská oběť...

Více o konspiračních teoriích se dočtete v sobotním vydání LN, které si můžete přečíst on-line.

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?
TEST AUTOSEDAČEK: Které jsou opravdu bezpečné?

Dvacet autosedaček pro děti různého věku podrobil německý autoklub testu bezpečnosti. Prošly všechny. U některých se ale objevily podstatné nedostatky.