19. února 2019 11:39, aktualizováno  11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pět let od majdanu. V Kyjevě se sešli Tusk a Porošenko, uctili památku obětí

Majdan ve středu dopoledne. Obě strany konfliktu se připravují k dalším srážkám. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majdan ve středu dopoledne. Obě strany konfliktu se připravují k dalším srážkám. | foto: Reuters

Kyjev Předseda Evropské rady Donald Tusk v úterý v doprovodu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka uctil památku obětí krvavých událostí na kyjevském náměstí Nezávislosti (Majdan) před pěti lety, které vyústily v pád proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče. Tusk označil Ukrajince za vzor pro ostatní a později v ukrajinském parlamentu prohlásil, že bez Ukrajiny nemůže Evropa existovat.

„Ukrajinci jsou inspirací pro nás všechny. Když je třeba, jsou to hrdinové. Když je zapotřebí, tak jsou pragmatici, kteří stojí pevně na zemi,“ napsal na twitteru Tusk. Dopoledne položil věnec u památníku více než stovky lidí, kteří během demonstrací v Kyjevě a dalších městech zahynuli.

„Společně s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem jsme uctili památku hrdinů nebeské setniny,“ napsal na Twitteru Porošenko, který pro oběti z Majdanu použil na Ukrajině běžného označení. „Čest a sláva jejich památce. Hrdinové nikdy neumírají,“ dodal.

Hořící Majdan ve čtvrtek nad ránem.
Lidé kyjevský Majdan stále neopouští

Při setkání s Porošenkem před pietním aktem Tusk ocenil reformní úsilí ukrajinského prezidenta. Podle jeho slov si Kyjev díky hlubokým strukturálním změnám vysloužil velké uznání nejen v Bruselu, ale ve všech evropských metropolích.

Z Majdanu odjel Tusk do ukrajinského parlamentu, kde v projevu v ukrajinštině ujistil zákonodárce, že Evropa nikdy neuzná ruskou anexi autonomního poloostrova Krym a nikdy se nesmíří s násilnými akty v Azovském moři.

„Bez Ukrajiny nemůže Evropa existovat a bez bezpečné Ukrajiny nemůže být ani bezpečná Evropa,“ řekl Tusk. Uvedl také, že z toho, co si člověk myslí o Ukrajině, lze určit, co si myslí o Evropě.

Odpoledne Tuska čeká jednání s předsedou ukrajinské vlády Volodymyrem Hrojsmanem.

ČTK

ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020
ROZHODNUTO: Vyšší rodičovská se bude týkat jen dětí narozených od roku 2020

Výše rodičovského příspěvku od příštího roku vzroste. Na více peněz si přijdou nejen rodiče, ale také důchodci a změní se podmínky pro zálohování výživného a postihy pro neplatiče. Oproti původnímu návrhu se však navýšení rodičovského příspěvku nebude týkat i těch, kteří ho již pobírají.

Najdete na Lidovky.cz