29. dubna 2018 12:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Pět let od ‚spektakulární‘ tragédie Boeingu 747. Uvolněné obrněné vozidlo zničilo hydrauliku

Pád letadla zachytila kamera v autě projíždějícím kolem základny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pád letadla zachytila kamera v autě projíždějícím kolem základny. | foto: YouTube

PRAHA V neděli tomu bylo pět let od tragického pádu nákladního letadla v Afghánistánu, při kterém zahynulo všech sedm členů posádky. Pád letadla způsobilo obrněné vojenské vozidlo typu MRAP, které se nachází i v arzenálu české armády. To se uvolnilo a během vzlétání letadla zničilo hydrauliku, což učinilo letadlo neovladatelným.

Boeing 747-400 amerických aerolinek National Airlines vzlétal plně naložený z tehdy ještě britské základny Camp Bastion v Afghánistánu a zamířit mělo do Dubaje. Najala si ho totiž americká armáda. Letadlo vzlétalo velmi prudce, jak je v rizikových oblastech obvyklé. Osudným se mu ale stal jeho vlastní náklad vážící 207 tun, jehož součástí bylo i pět vozidel typu MRAP, obrněných vozidel, konstruovaných tak, aby odolaly výbuchům min a náhlým přepadením.

Jedno z vozidel, která vážila každé mezi 12 až 15 tunami, se v nákladním prostoru letadla uvolnilo a poničilo hydrauliku, díky čemuž nebylo možné letadlo efektivně ovládat, psal k události server Guardian. Letadlo se zhruba v 370 metrech prudce naklonilo do vertikální polohy, což způsobil právě uvolněný náklad, který bleskově změnil těžiště stroje. Stroj se následně chvilku držel ve vzduchu ve vzpřímené poloze, posléze ale zamířilo k zemi a při nárazu do ní explodovalo.

Viceprezidentka společnosti National Air Cargo Shirley Kaufmanová  tehdy sdělila, že všech sedm obětí neštěstí byli američtí občané. Jeden pocházel z Kentucky, ostatní z Michiganu. Čtyři z nich byli piloti, dva mechanici a jeden byl člověk odpovědný za náklad. Podle Kaufmanové letadlo přepravovalo vozidla a další zboží.

Boeing na jehož palubě zahynulo sedm lidí.

Boeing na jehož palubě zahynulo sedm lidí.

Americký Národní úřad pro bezpečnost dopravy oznámil, že do Afghánistánu vyslal tým vyšetřovatelů, aby pomohl místním úřadům s vyšetřováním. Teroristické hnutí Taliban se bezprostředně po zřícení letadla přihlásilo k jeho sestřelení. Severoatlantická aliance to nicméně popřela. Podle ní nebyla v době incidentu v oblasti kolem letecké základny Bagrám zaznamenána žádná povstalecká aktivita.

Nehoda Boeingu se podepsala i na předpisech letového provozu. Od tragické havárie jsou již zaměstnanci zajišťující uchycení nákladu v prostorech letadla povinně školeni, aby se podobným nehodám v budoucnu zamezilo.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz