Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Pět let vězení za propagaci fake news? Irsko řeší návrh zákona o agitaci na internetu

Svět

  6:00
PRAHA - Zákaz šíření falešných zpráv, používání botů k politické agitaci, či nutnost uvést, kdo si objednal politickou reklamu. Irské sociální sítě čeká období plné změn, pokud tento týden parlament schválí nový zákon. Za některé činy bude hrozit až pět let vězení, či pokuta až 10 tisíc euro.
Irský parlament.

Irský parlament. foto: wikimedia.org/AnCatDubh

„Neměli bychom být naivní a myslet si, že Irsko nebude ovlivněno novými formami hybridní informační války, která je právě v pohybu na sociálních médiích,“ uvedl pro irský deník Independent James Lawless, autor nového zákona, který má bojovat proti falešným účtům na sociálních sítích.

Projekt Veritas. Organizace chtěla zdiskreditovat redaktory falešným příběhem o zneužívání

Proto jeho strana Fianna Fáil předložila irskému parlamentu zákon, jenž by umožnil trestní stíhání za používání tzv. internetových „botů“ (robotů generujících automatické odpovědi – pozn. red.)

Lidem, kteří se za pomoci botů pokusí ovlivnit politickou debatu v Irsku, bude hrozit pokuta až 10 tisíc euro či až pět let vězení. Pokud tedy parlament zákon schválí. Poslanec Lawless se domnívá, že je pokud se tak nestane, mohou být budoucí volby v Irsku a jejich demokratičnost ohroženy.

„Důkazy nasvědčují tomu, že existuje armáda falešných účtů na sociálních médiích, které má za cíl v budoucnu narušit demokratický proces. Novináři a prominentní osobnosti upozorňují na prudký vzestup pochybných účtů, které je sledují na sociálních médiích,“ řekl Lawless.

Propagace fake news bude přestupek

Podle předloženého zákona, který bude parlament projednávat tento týden, bude propagování jakýchkoliv falešných zpráv na sociálních sítích Facebook, Twitter a dalších online platformách považováno za přestupek. Zároveň bude u všech politických reklam nutné uvést, kdo si reklamu objednal, kdo ji vyhotovil a na koho cílí.

Jako online platforma byl měl být definována každá webová stránka, sociální síť, nebo i vyhledávač, který denně navštíví více než deset tisíc reálných uživatelů.

„Je vysoce pravděpodobné, že v tuto chvíli spící účty se před budoucími volbami, či referendem probudí, tak jako tomu bylo ve Velké Británii, nebo ve Spojených státech,“ uvedl Lawless, který je přesvědčen, že jeho zákon pomůže v boji proti fake news a internetovým botům.

Právě boti podle Lawlesse nejvíce ohrožují demokratický proces, jelikož „rozšiřují politické desinformace.“ A právě proto jsou centrem celého zákona. Definováni jsou jako jakýkoliv software, který používá 25 a více účtů, či profilů, skrze které posílá automatické zprávy či komentáře.

Až pět let vězení

Dle zákona by kdokoliv, kdo vědomě používá boty, nebo jejich používání umožňuje s účelem propagovat politické názory, bude vinný z přestupku. Nejnižší trest, který by pak soud mohl udělit by byla peněžitá pokuta ve výši 500 euro, nebo šest měsíců vězení. Horní hranice trestu je 10 tisíc euro a pobyt ve vězení až na dobu pěti let.

Podobné tresty budou podle zákona i za nákup politické reklamy na sociálních sítích, jejíž součástí by byly falešné nebo zavádějící informace.

„Je důležité, abychom rychle zavedli transparentnost politické debaty na sociálních sítích,“ dodal Lawless. „Stále se objevují nové důkazy o tom, že ve světě probíhají manipulace a snahy podkopat demokratický proces ze strany různých státních činitelů. Je důležité, abychom udělali všechno proto, abychom ochránili integritu našeho demokratického systému v Irsku.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!