Středa 30. listopadu 2022, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bleskové záplavy na Mallorce. Zemřelo nejméně 8 lidí, mezi nimi i cizinci

Svět

  10:37aktualizováno  13:12
Palma de Mallorca - Nejméně osm lidí zemřelo a přinejmenším devět dalších se pohřešuje kvůli bleskovým záplavám, jež na středomořském ostrově Mallorca v úterý vyvolal prudký déšť. Dva z mrtvých jsou Britové. Informoval o tom ve středu list El País. Mluvčí ministerstva zahraničí ČR Michaela Lagronová sdělila, že podle informací honorárního konzula na Mallorce mezi oběťmi žádní Češi nejsou. Ani mezi zraněnými by neměli být žádní čeští občané.

Nečekané záplavy na Mallorce. foto: ČTK

O dvou mrtvých Britech informovovala v rozhlase zástupkyně starosty města Sant Llorenc, kde spadlo nejvíce srážek a které je stále zaplavené. Městečko leží zhruba 60 kilometrů východně od správního střediska Palma de Mallorca, ve vnitrozemí a fakticky na druhé straně turisticky hojně navštěvovaného španělského ostrova. Další dvě oběti byli místní občané, řekla Antonia Bauzaová stanici Cadena SER. Prudké záplavy v ulicích postižených měst unášely auta.

Na Mallorce zemřel český turista. Chtěl skočit do vody, místo toho dopadl na skálu

„Je to katastrofa. Pokoušíme se lokalizovat přeživší a pomáhat, ale všechno je zaplavené a lidé nemohou opustit své domovy,“ popsala situaci Bauzaová.

Tři mrtvé nahlásilo pobřežní město S’illot, které od Sant Llorenc dělí necelých 11 kilometrů; tělo dalšího muže záchranáři nalezli ve městě Art?, které leží ve vnitrozemí, zhruba 15 kilometrů severně od města S’illot.

Záchranáři nedokážou jednoznačně potvrdit počet pohřešovaných. Podle dosavadních zpráv byli raněni nejméně tři lidé a kolem dvou stovek osob bylo evakuováno.

Do oblasti bylo ve středu nasazeno 80 vojáků a sedm vozidel vojenské zásahové jednotky, kteří se přidali ke stovce záchranářů.

Nejméně ve třech dalších městech byly uzavřeny škol, dvě stovky lidí našly nouzové přístřeší ve sportovních zařízeních.

Španělský meteorologický ústav uvedl, že na některých místech ostrova v úterý napršelo za čtyři hodiny až 22 centimetrů. Ústav očekává silné srážky ve východní části Iberského poloostrova. Na ostrov má ve středu přiletět španělský premiér Pedro Sánchez.

Mluvčí Letiště Václava Havla Roman Pacvoň řekl, že letecké spojení z Prahy do Palma de Mallorca není přerušené, všechny lety ve středu odletí podle platného letového řádu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat