Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
16. února 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pět provokací za týden: ruská špiónská loď u Ameriky i bombardéry v Evropě

Arzenál ruské armády - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arzenál ruské armády - ilustrační | foto: Reuters

PRAHA Přelétali ve výšce 90 metrů nad americkým torpédoborcem, podle New York Times rozmístili nové rakety s plochou dráhou letu, vyslali „špiónskou loď“ k americkému pobřeží a pojmenovali Kurily po sovětských generálech. To vše udělali Rusové v úterý. Před tím ve čtvrtek jejich bombardéry prolétly kolem západní Evropy. Podívejte se na pět nedávných ruských provokací.

Špionážní loď u pobřeží USA

V úterý ráno se ruská špionážní loď objevila u východního pobřeží Spojených států. „Loď zůstala v mezinárodních vodách, 70 mil (130 km) od pobřeží státu Delaware a směřovala na sever rychlostí deseti uzlů,“ řekl pro Fox News jeden z důstojníků americké armády. Podle něj se toto ruské plavidlo naposledy objevilo u amerického pobřeží v dubnu roku 2015.

Ruská loď SSV-175 Viktor Leonov

Ruská loď SSV-175 Viktor Leonov

Loď SSV-175 Vikror Leonov je schopná díky elektronickému vybavení na palubě zachytit chráněnou a utajovanou komunikaci. Loď mohla jen zkoumat kapacity sonarů amerického námořnictva.

Tři sta mestrů dlouhé plavidlo Viktor Leonov je vybavené raketami země vzduch a rychlopalnými kanóny AK-630. Posádku tvoří dvousetčlenný tým námořníků. „Není to velké znepokojení, ale budeme je sledovat,“ řekl Daily Mail americký důstojník.

Tajné rozmístění raket

Podle serveru The New York Times Rusko tajně rozmístilo nové střely s plochou dráhou letu a porušilo tím odzbrojovací dohodu o zákazu pozemních střel středního doletu. Deník se odvolává na zdroje z Trumpovy administrativy. Rusové taková tvrzení odmítají.

Moskva prý tajně rozmístila ze země odpalované rakety SSC-8, které byly vyvíjeny po dobu několika let. „Víme, že je to starý problém. Rusové budovali a testovali tyto rakety a porušovali tím smlouvy i za administrativy Baracka Obamy,“ řekl zdroj agentury Reuters.

USA již v roce 2014 varovaly, že Rusko porušuje tuto dohodu zkoušením nové střely. Během fáze zkoušek se vláda Baracka Obamy snažila Rusy přesvědčit, aby dohodu neporušovali. Nyní však američtí představitelé dospěli k závěru, že „zakázaná střela“ dosáhla úplné operační schopnosti a byla tajně rozmístěna.

Rusové nyní disponují dvěma oddíly těchto střel, z nichž jeden se stále nalézá na zkušební střelnici Kapustin Jar na jihovýchodě evropské části Ruska. Druhý oddíl se přesunul na jinou základnu, sdělil listu vysoce postavený představitel, který nebyl oprávněn prozradit další podrobnosti z hlášení rozvědky.

Přelety nad torpédoborcem USS Porter

V úterý, tedy v ten samý den se v Černém moři přiblížily ruské letouny „nebezpečně a neprofesionálně“ k americkému torpédoborci USS Porter. Uvedl to mluvčí velitelství amerických sil v Evropě Danny Hernandez. Podle ruského ministerstva obrany ale k žádným incidentům s ruskými stroji nedošlo.

USS Porter

USS Porter

Podle mluvčího Hernandeze došlo celkem ke třem incidentům: jeden se týkal dvou letounů Su-24, další jednotlivého stroje Su-24, který přelétl plavidlo ve výši jen asi 90 metrů, a třetí většího letounu Il-38.

„USS Porter se dotazoval všech letadel, ale neobdržel žádnou odpověď,“ řekl mluvčí Hernandez. „Tyto incidenty jsou znepokojivé, protože mohly vést k nehodě či k špatnému odhadu (záměrů druhé strany),“ podotkl.

Ruské bombardéry nad Evropou

Podle serveru The Independent minulý týden ve čtvrtek dopoledne vstoupily do britského zájmového prostoru dva ruské bombardéry. Proletěly kolem Shetlandských a Faerských ostrovů a následně pokračovaly na jih. Británie k bombardérům vyslala dvě stíhačky typu Typhoon.

Ruský bombardér Tu-160 zadržovaný a kontrolovaný francouskou stíhačkou Mirage...

Ruský bombardér Tu-160 zadržovaný a kontrolovaný francouskou stíhačkou Mirage 2000-5.

„Ve čtvrtek přelétaly dva ruské strategické bombardéry Tu- 160 Blackjack přes mezinárodní vody. Několikrát se přiblížily ke francouzskému vzdušnému prostoru, ale nikdy do něj nepronikly,“ stojí v komuniké francouzského ministerstva obrany. Francouzi k bombardérům vyslali dvě stíhačky typu Mirage ze základny v Lorient a jednu stíhačku Rafale ze Saint Dizier, aby bombardéry zadržely a doprovodily směrem ke španělským hranicím, odkud ruská letadla začaly doprovázet španělské F-18.

U hranic se Španělskem se ruské bombardéry opět otočily a vrátily stejnou cestou zpět.

09.února 2017 v 21:40, příspěvek archivován: 15.února 2017 v 14:15

La #Russie a testé l'#OTAN ce jeudi. Deux bombardiers russes interceptés au large des côtes françaises par l'@Armee_de_lair. #NATO #Russia https://t.co/8aBZYXFFAs

Pojmenování Kurilských ostrovů

V úterý se Rusko také rozhodlo pojmenovat některé z Kurilských ostrovů po bývalých sovětských generálech a politicích. Jižní část souostroví, kterou Moskva anektovala po druhé světové válce, je předmětem vleklého sporu mezi Ruskem a Japonskem. Podle nového výnosu ruské vlády má jeden z ostrovů nést jméno generála Kuzmy Děrevjanka, který v roce 1945 přijal kapitulaci Japonska. Japonci proti takovému pojmenování protestují.

„Pojmenování ostrovů je v rozporu s postojem naší země a je nesmírně politováníhodné. Japonsko podalo diplomatickou cestou v pondělí protest,“ uvedl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Dodal nicméně, že krok Moskvy nenaruší pokračující jednání mezi Japonskem a Ruskem o Kurilských ostrovech.

Ruská agentura TASS v sobotu informovala, že pět neobydlených ostrovů souostroví bylo pojmenováno po bývalých sovětských generálech a dalších osobnostech. Výnos podle agentury podepsal ruský premiér Dmitrij Medveděv.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

mhMartin Hampejs, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...