16. ledna 2018 13:56 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Vynálezce Madsen je obžalován z vraždy švédské novinářky v ponorce

Novinářka Kim Wallová a ponorka, v které zahynula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novinářka Kim Wallová a ponorka, v které zahynula. | foto: Reuters

KODAŇ/DÁNSKO Dánská prokuratura obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji podle prokuratury připravil loni v srpnu během plavby ponorkou vlastní výroby, informovala agentura AP. Prokuratura požaduje, aby soud Madsenovi uložil doživotní trest vězení.

Sedmačtyřicetiletý Madsen podle prokuratury Wallovou buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo. Podle prokurátora Jakoba Bucha-Jepsena šlo o „velmi neobvyklý a mimořádně nechutný“ případ. Kromě vraždy byl konstruktér ponorky Nautilus obžalován také z hanobení lidských ostatků. Údajně se na mrtvém těle Švédky sexuálně uspokojil.

Mrtvá novinářka v ponorce: život riskovala ve světě, přišla o něj kilometry od domova

Vynálezce dlouhodobě tvrdil, že novinářka, která jej kvůli psaní reportáže doprovázela na plavbě ponorkou, zemřela náhodou, když na ni spadl těžký poklop. Přiznal nicméně, že se jejího těla následně rozhodl zbavit, rozřezal je a hodil do moře. Ponorku Madsen pak nechal záměrně ztroskotat, sám se ale zachránil.

Části těla Wallové s bodnými ranami v podbřišku policie našla na různých místech v moři.

Soudní proces s Madsenem by měl začít 8. března. Verdikt by mohl padnout 25. dubna.

16.ledna 2018 v 13:33, příspěvek archivován: 16.ledna 2018 v 13:52

Kim Wall homicide: Danish inventor officially charged in ‘bizarre and very gross’ case https://t.co/ree0T0GCtl https://t.co/rox9Cgwujp

‚Nejpozoruhodnější případ vraždy dánské historie‘

To, co se Kim Wallové stalo, popsal Christian Jensen z dánského nejčtenějšího deníku Politiken jako „nejpozoruhodnější případ vraždy dánské historie“. Novinářku Wallovou naposledy viděli téměř před dvěma týdny, jak vstupuje na Madsenovu ponorku Nautilus, o níž chystala reportáž. 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz