22. prosince 2016 16:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Polák z Berlína je hrdina. Lidé nabízejí pomoc rodině, chtějí pro něj vyznamenání

Ariel Žurawski ukazuje fotografii svého bratrance a řidiče kamionu, Lukasze... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ariel Žurawski ukazuje fotografii svého bratrance a řidiče kamionu, Lukasze... | foto: ČTK

VARŠAVA Poláci i Němci vyjadřují soustrast a nabízejí pomoc rodině řidiče Lukasze Urbana, který zahynul v kabině kamionu, jímž najel útočník v pondělí do davu na vánočních trzích v centru Berlína. Na internetu se už objevila i petice, která žádá, aby Polák dostal nejvyšší německé státní vyznamenání, informovala ve čtvrtek agentura DPA.

„Dostáváme obrovské množství dotazů, jak by bylo možné finančně podpořit rodinu našeho kolegy Lukasze,“ napsal na facebooku majitel spediční firmy a bratranec oběti Ariel Žurawski. Zveřejnil také číslo konta, na které mohou lidé své příspěvky posílat a pomoci tak pozůstalým - Urbanově vdově a 17letému synovi. „Děkujeme za každé dobré slovo, za rady i pomoc,“ dodal Žurawski.

Sedmatřicetiletého řidiče zřejmě v pondělí unesl pachatel berlínského atentátu. S jeho kamionem pak vjel do davu na vánočních trzích na náměstí Breitscheidplatz. Urbana pachatel útoku zastřelil podle německých úřadů zřejmě těsně po činu. Podle médií se předtím v kabině nákladního vozu strhl zápas, při němž polský řidič dost možná zabránil ještě větší tragédii.

Pro mnohé je Urban hrdinou. Petice, která navrhuje udělit mu Spolkový kříž za zásluhy, má už více než 3000 podpisů. Nejvyšší německé vyznamenání lze udělit i in memoriam.

ČTK

Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?
Maminky přiznávají: Proč mám jen jedno dítě?

Můžu se zeptat proč? Bylo to Vaše rozhodnutí nebo zdravotní důvody? Případně vyhovuje Vám to? Vyrůstali jste i Vy jako jedinačkové? Jaké to je, nechybí Vám sourozenec?

Najdete na Lidovky.cz