4. února 2017 21:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Petici proti Trumpově antiimigrační politice podepsaly dva miliony Britů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 42Diskuse
Prezident USA Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident USA Donald Trump. | foto: Reuters

VELKÁ BRITÁNIE Několik desítek tisíc lidí v sobotu demonstrovalo v Londýně proti nařízení amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na přechodnou dobu uzavřel hranice USA pro uprchlíky i pro občany sedmi muslimských zemí.

Požadovali také zrušení pozvání k návštěvě Británie, které Trumpovi dala premiérka Theresa Mayová. Zhruba 1 200 lidí proti Trumpovu dekretu protestovalo v sobotu rovněž v Berlíně, informovala agentura DPA.

Účastníci londýnské akce se shromáždili poblíž americké ambasády v britské metropoli a svůj pochod ukončili před sídlem britských předsedů vlády v Downing Street číslo deset. Nesli transparenty s hesly „Ne Trumpovi. Ne válce.“, „Nedělejte z muslimů obětní beránky!“ nebo „Solidaritu, ne rasismus!“. Podle organizátorů se demonstrace zúčastnilo 40 000 lidí.

„Jsem tady kvůli mým právům i kvůli právům všech muslimů, Mexičanů a Palestinců... Ať je jasné, že se dokážeme sjednotit jako země a postavit se bigotnímu rasistovi, který nenávidí ženy,“ citoval list The Guardian jednoho z účastníků dnešní londýnské demonstrace.

Kromě aktuálního sporného dekretu protestovali podle agentury DPA lidé také proti „škodlivé“ spolupráci premiérky Theresy Mayové s prezidentem Trumpem. Požadovali, aby předsedkyně vlády stáhla oficiální pozvání do Británie, které Trump během její nedávné návštěvy ve Washingtonu obdržel.

Už od minulého víkendu Britové kvůli Trumpově antiimigrační politice podepisují petici proti návštěvě amerického prezidenta v Británii. Dosud svůj podpis připojilo přes 1,8 milionu lidí.

Theresa Mayová a Donald Trump na konferenci v Bílém domě.
Mayová a Trump se usmívají na konferenci v Bílém domě.

Obdobné, i když méně početné akce jako v Londýně se v sobotu konaly také ve skotském Edinburghu a severoirském Belfastu.

Zhruba 1 200 lidí se sešlo na demonstraci proti Trumpovi také v německé metropoli. Shromáždili se před americkou ambasádou, která stojí v bezprostředním sousedství symbolu Berlína - Braniborské brány. Také oni požadovali, aby americký prezident své protiimigrační nařízení zrušil.

Americký prezident podepsal minulý týden nařízení, jímž uzavřel na dobu tří měsíců hranice státním příslušníkům sedmi zemí (Iránu, Iráku, Libye, Somálska, Súdánu, Sýrie a Jemenu), u Syřanů opatření platí na dobu neurčitou. Zároveň na sto dvacet dnů zastavil americké programy přijímání uprchlíků. Během této doby chce prověřit mechanismus kontroly příchozích osob Trumpův výnos vzbudil kritiku a četné protesty doma i v cizině, a to nejen v ulicích. Proti nařízení se vyslovili i soudci v několika státech USA a v pátek jeho platnost pozastavil federální soudce James Robart.

ČTK
  • 42Diskuse

Najdete na Lidovky.cz