22. února 2019 22:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Petříček odmítl cla na evropské automobily. S Pompeem jednal také o Afghánistánu či Sýrii

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček jednal v pátek s šéfem americké... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český ministr zahraničí Tomáš Petříček jednal v pátek s šéfem americké... | foto: Reuters

WASHINGTON Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v pátek během jednání se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem odmítl cla na evropské automobily, jejichž zavedením hrozí americké prezident Donald Trump. Oba ministři hovořili mimo jiné i o kybernetické bezpečnosti či vzájemné koordinaci postupu v Afghánistánu či Sýrii.

„Odmítl jsem cla na automobily, zopakoval pozvání pro prezidenta Trumpa,“ napsal Petříček po téměř hodinovém jednání na twitteru. Obchodní spolupráce měla být jedním z důležitých témat rozhovoru, v němž rezonovala Trumpova hrozba z tohoto týdne, že v případě neuzavření obchodní dohody s Evropskou unií zavede Washington cla na evropské vozy. 

V dalších tématech většinou panovala shoda. Oba politici podle Petříčka mimo jiné ocenili česko-americkou spolupráci ve třetích zemích a hovořili o kybernetické bezpečnosti. Český přístup k tomuto tématu ocenil již Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton, s nímž Petříček jednal ve čtvrtek.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz