6. dubna 2017 7:45, aktualizováno  13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Petrohradský útočník se prý nechtěl vyhodit do povětří. Policie má možné spolupachatele

Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov. | foto: Reuters

MOSKVA Ruští vyšetřovatelé ve čtvrtek v Petrohradu zadrželi možné společníky atentátníka, který má na svědomí útok v metru. Uvedla to agentura Interfax. Dotyční byli dopadeni v obytném domě v Petrohradu, kde úřady ohlásily nález nastražené nálože. Tu pak nechali zneškodnit. Vyšetřovatelé také prověřují informace, že Akbaržon Džalilov prošel výcvikem v jednotkách Islámského státu (IS) v Sýrii.

„Zatčeni byli tři lidé, nyní se prověřují jejich styky s (Akbaržonem) Džalilovem,“ řekl nejmenovaný policista s odkazem na předpokládaného atentátníka. Vyšetřovatelé podle serveru Fontanka označili tyto zadržené za Džalilovovy známé.

Speciální komando podle obyvatel dotčeného domu podniklo operaci ve čtvrtek brzy ráno a z jednoho z bytů odvedlo v poutech trojici přistěhovalců ze Střední Asie. V bytě se podle zdroje Interfaxu našly součásti výbušného zařízení, odpovídající bombě odpálené v metru.

„Bylo vypátráno několik občanů středoasijských republik, kteří byli v kontaktu s Džalilovem. Během prohlídky bytu, kde tyto osoby žily, se našly předměty důležité pro vyšetřování. Byly zabaveny a předány k prozkoumání,“ uvedla mluvčí vyšetřovatelů Světlana Petrenková.

Evakuace obyvatel devítipodlažního domu s 360 byty na jedné z hlavních dopravních tepen druhého největšího ruského města následovala po zadržení podezřelých.

Nechtěl být sebevražedným útočníkem

Džalilov podezřelý z pondělního útoku možná pobýval v minulých dvou letech v Sýrii, kde se radikalizoval, napsala agentura TASS s odvoláním na své policejní zdroje. Informace vyšetřovatelů hovoří o tom, že Džalilov odletěl v listopadu 2015 z Petrohradu do Istanbulu, odkud se mohl vydat do Sýrie k jednotkám Islámského státu. Po odletu z Ruska se prý dlouho v této zemi neobjevil.

Podle petrohradského serveru Fontanka pro verzi o výcviku atentátníka u IS svědčí zejména komponenty podomácku zhotovené nálože, které jsou příznačné pro Sýrii. Ruské tajné služby se nyní ve spolupráci se zahraničními partnery snaží ověřit putování předpokládaného atentátníka v cizině, včetně Sýrie a území ovládaného IS.

Podle jiné hypotézy vyšetřovatelů je možné, že islamisté použili Džalilova jako „živou bombu“, aniž by si sám uvědomoval, jakou roli má v atentátu sehrát. Džalilov coby strůjce krveprolití prý neměl v úmyslu sehrát roli sebevražedného útočníka.

Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov.
Bezpečnostní kamera zachytila Akbaržona Džalilova, muže, který útočil v...

„Spousta faktů svědčí o tom, že předpokladný sebevražedný terorista se nejspíše nechystal vyhodit se do povětří, ale měl v úmyslu bomby umístit na dvou místech metra a uprchnout. Ale jeho společníci se rozhodli jej použít jinak a poslali ho na smrt, aniž by to tušil,“ řekl agentuře Interfax nejmenovaný zdroj z řad vyšetřovatelů.

„Jeho chování v posledních chvílích, jakož i okolnost, že k radikálnímu islámu přestoupil teprve nedávno, nezapadá do scénáře klasického sebevražedného atentátníka. Ti mívají za sebou zvláštní a dlouhou přípravu,“ dodal. Lze podle něj připustit, že Džalilovovým úkolem bylo zhotovovit a nastražit dvě bomby, které měly být odpáleny na dálku mobilním telefonem.

Podle Interfaxu jiný informovaný zdroj potvrdil, že Džalilov měl spolupachatele: v jeho bydlišti sice kriminalisté nenašli součástky pro výrobu bomb, nicméně objevili stopy trhaviny a otisky prstů několika lidí.

Džalilov je hlavním podezřelým z odpálení sebevražedné nálože v petrohradském metru. Trhavina zabila 14 lidí, včetně atentátníka, a pět desítek dalších zranila. Podle informací zdravotníků je stav tří lidí vážný. V metru měl sebou dvě nálože, z nichž jednu zanechal v jiné stanici - ta však neexplodovala a policie ji zneškodnila. Již dříve se v médiích objevily spekulace, že bombu explodující ve vagonu, kterou měl Džalilov zřejmě v batohu na zádech, nemusel atentátník odpálit úmyslně.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz