5. dubna 2017 16:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Detaily ze života petrohradského útočníka: miloval box, hry a Snoop Dogga

Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podezřelý z útoku na petrohradské metro Kyrgyz Akbaržon Džalilov. | foto: Reuters

PETROHRAD/PRAHA Měl velmi rád boxování a wrestling. Oblíbil si kouření vodních dýmek a podporoval nejméně dvě islámské organizace, avšak pouze s mírumilovnou náboženskou agendou. To byl Akbaržon Džalilov, podezřelý z bombového útoku v petrohradském metru, který zabil 14 lidí a desítky lidí zranil.

Dvaadvacetiletý Džalilov pocházel z uzbeckého etnika, narodil se ale v Kyrgyzstánu a oficiálně byl ruské národnosti. Podle ruských úřadů se zemřel při výbuchu bomby ve vagónu petrohradské podzemní dráhy, kterou sám odpálil.

Kde přesně byla bomba umístěna, nadále není jasné, nejpravděpodobnější je verze, že ji měl Džalilov v batohu na zádech. Podle ruského Vyšetřovacího výboru se našly stopy Džalilovovy DNA i na batohu se zneškodněnou bombou ve stanici Náměstí povstání.

Podle agentury Interfax dostal podezřelý svůj ruský pas na konzulátu v rodném městě Oš na jihu Kyrgyzstánu ještě jako náctiletý v roce 2011. Ruské občanství podle ošského konzula Romana Svistina dostal Džalilov díky tomu, že jeho otec byl Rus.

Po zisku pasu se otec se synem vydali hledat práci do Ruska. Patřili ke stovkám tisíc dělníků stěhujících ze středoasijských států, kde není lehké sehnat pracovní místo. Džalilovův otec se do Kyrgyzstánu vrátil, ale on sám v Rusku zůstal a pracoval v petrohradské sushi restauraci.

Vodní dýmka i Mike Tyson

Na Džalilovově profilu na ruské sociální síti VKontakte existují náznaky, že mohl mít sklony k násilným projevům. Možnému napojení na džihádistické kruhy však nic nenasvědčuje. Informace jsou to však nepřesné, protože naposledy svůj účet používal v v květnu 2014, kdy zde zveřejnil svou poslední fotografii.

Mezi své zájmy zařadil hudbu a sporty, především box a wrestling. Jeho oblíbenci byli podle sdílených videí rapper Snoop Dogg a boxer a rapper v jedné osobě Roy Jones junior. Na fotkách je často se svými přáteli, například při seancích s vodní dýmkou.

Vladimir Putin přišel položit květiny před zastávku metra Tekhnologicheskiy...
Bezpečnostní kamera zachytila Akbaržona Džalilova, muže, který útočil v...

Nejčastěji se dělil o své úspěchy v počítačových hrách. Jako by ho skoro nic jiného nezajímalo. Stavěl města, budoval farmy. Byl ale také členem skupin „Miluji islám“ a „Boxer Mike Tyson“. Sledoval stránky dvou umírněných islámských skupin, ani jedna se však neuchylovala k radikálním či extremistickým ideologickým projevům.

Že byl muslimem, není tak překvapivé. Většina obyvatelstva v regionu střední Asie vyznává islám. Není však tajemstvím, že v Kyrgyzstánu a Uzbekistánu roste problém s extrémisty. Stovky mužů i žen v uplynulých letech cestovaly do Sýrie, aby se připojily k teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Nebyl na seznamu extremistů

Vyšetřovatelé nyní prověřují Džalilovovy kontakty a zjišťují, zda nebyl naverbován extremistickou nebo teroristickou organizací. „Podle předběžných informací mohl být napojený na syrské radikály. Zjišťujeme, zda nebyl v Sýrii a nezúčastnil se tam bojů,“ citovala svůj zdroj agentura TASS.

Podle kyrgyzského ministra zahraničí Eldara Abdyldajeva ale stále vyšetřovatelé definitivně nepřišli na to, jestli byl Džalilov napojen na IS. Není ani potvrzeno, jestli motivem jeho činu byl opravdu náboženský extremismus.

Podle agentury TASS měl navíc čistý trestní rejstřík a pozornost policie na něj nikdy nebyla zaměřena. „Jeho jméno nebylo na seznamu extremistů v databázi tajných služeb,“ sdělil zdroj agentury. Džalilov podle něj nikdy nebyl zadržen za žádný přestupek. „Jakmile se stal ruským občanem, nebyly s ním žádné problémy. Občanství získal legální cestou,“ uvedl zdroj.

Pokud tomu tak bylo, definitivní rozhodnutí „vykonat něco velkého a zásadního“ v něm zřejmě uzrálo během únorové cesty domů do Oše. Strávil u rodičů měsíc a podle jeho petrohradských přátel se vrátil jako vyměněný. Byl uzavřený a mlčenlivý, jako by se mu stalo něco špatného. Možná se ale jen připravoval na svůj poslední čin.

‚Normální mladík‘

Podle ruské televizní stanice Moscow24 Džalilov nedávno přestal pracovat v sushi baru a zmizel. Podle nepotvrzených spekulací jeho přátel odcestoval následně do Jižní Koreje. „V době, kdy jsme spolu pracovali, se nemodlil,“ uvedl na konto podezřelého jeho bývalý kolega z restaurace Ali Matkarimov pro ruskou televizi Zvezda.

Pracovníci Rádia Svobodná Evropa se po Džalilovovi byli poptat v jeho rodném domě a u sousedů v Oši. Všichni jej popsali jako normálního mladíka. „Nebyl takový. Pracoval tam v restauraci. Byl úplně normální,“ řekla na konto podezřelého Džalilovova teta Dilabzo. Podle ní dříve také sloužil v ruské armádě.

„Byl velmi dobrým chlapcem, laskavým a pracovitým. Podle všech byl úplně normální,“ uvedl lídr místní komunity Anvardžon Dadajanov.

Region, odkud Džalilov pocházel, patří podle ruských médií k těm nejradikálnějším. Kontakty s emisary IS, kteří se tady prokazatelně pohybují, mohl navázat velmi snadno. Právě na jihu státu se staví mnohem větší počet nových mešit než jinde, lidé tady častěji chodí oblečeni podle přísných islámských předpisů.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz