Středa 20. ledna 2021svátek má Ilona 4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pfizer letos dodá jen polovinu ze slibovaných dávek vakcíny. Do konce roku jich připraví asi 50 milionů

Potencionální vakcína na covid. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Potencionální vakcína na covid. | foto: Reuters

New York Problémy v dodavatelském řetězci společnosti Pfizer byly jedním z důvodů, proč firma letos nabídne jen polovinu původně plánovaného množství vakcíny proti covidu-19. Pfizer v posledních týdnech vyjádřil předpoklad, že do konce roku dodá asi 50 milionů dávek vakcíny; původně ale bylo cílem 100 milionů dávek, napsal list The Wall Street Journal. V roce 2021 se však farmaceutická firma chystá dodat 1,3 miliardy dávek.

„Navýšení kapacity dodavatelského řetězce se surovinami zabralo více času, než jsme očekávali,“ uvedla mluvčí amerického Pfizeru, který vyvíjí vakcínu společně s německou firmou BioNTech. „Je také důležité zdůraznit, že výsledek klinických testů přišel později, než co předpokládala původní projekce,“ dodala.

Za normálních okolností by farmaceutické společnosti nechaly nákup komponentů potřebných pro výrobu vakcíny, zajišťování výrobních linek a distribuce až po schválení vyvíjeného produktu. „U této (vakcíny) se to však dělo všechno najednou,“ sdělil deníku WSJ zdroj obeznámený s výrobním procesem. „Dodavatelský řetězec jsme začali nastavovat v březnu, když byla vakcína stále vyvíjená, což je zcela nebývalé,“ uvedl.

The Wall Street Journal rovněž s odvoláním na nejmenovaný zdroj přímo se podílející na vývoji vakcíny Pfizeru uvedl, že „některé z prvních dodávek surovin nesplňovaly standardy“, což zdrželo produkci.

Použití očkovací látky Pfizeru a BioNTechu jako první země na světě ve středu povolila Británie, která si objednala dávky pro 20 milionů lidí. Britská vláda podle Reuters uvedla, že očkovací látka by mohla být v zemi dostupná od příštího týdne.

Vakcínu nyní také přezkoumává americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), který by mohl preparát schválit ještě do konce letošního roku.

Očkovací látka firem Pfizer a BioNTech poskytuje podle klinických testů ochranu před covidem-19 s 95procentní účinností, podává se ve dvou dávkách s odstupem tří týdnů.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...