Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Phoenix se rozloučil se zesnulým senátorem McCainem. Zavzpomínal i bývalý viceprezident Biden

Svět

  21:39
Phoenix (USA) - Na 3500 smutečních hostů se ve čtvrtek v baptistickém kostele ve Phoenixu rozloučilo se zesnulým americkým republikánským senátorem Johnem McCainem, který v sobotu ve věku 81 let podlehl rakovině mozku. Někdejší demokratický viceprezident Joe Biden v projevu k pozůstalým ocenil morální hodnoty, které senátor zastával a prosazoval. Řekl rovněž, že na McCaina vzpomíná jako na bratra, se kterým vedl řadu rodinných sporů.

Cindy McCainová se svým synem Jackem McCainem jsou za rakví zesnulého amerického senátora Johna McCaina. foto: ČTK

Biden prohlásil, že stejně jako McCain dobře ví, jak bolestný může život být. Rodině senátora řekl, že rozumí tomu, že neexistuje nic, co by mohlo jejich bolest utlumit. V této souvislosti připomněl smrt svého syna, který rovněž prohrál boj s rakovinou.

Čestná stráž nese McCainovu rakev.
Arizonští vojáci doprovázejí McCainovu rakev na smuteční ceremonii.

„Modlím se za trochu útěchy pro vás, neboť vězte, že vy jste s námi celý život sdíleli Johna a svět nyní s vámi sdílí hoře po Johnově skonu,“ řekl Biden.

Někdejší arizonský ministr spravedlnosti a dlouholetý šéf McCainovy kanceláře Grant Woods v proslovu vzpomínal, jaký měl senátor škodolibý smysl pro humor. Když ho McCain poprvé představoval svým spolupracovníkům, poznamenal, že Woods jich bude muset polovinu vyházet.

Čtvrteční ceremonie se zúčastnilo přes 20 senátorů a také vrcholní představitelé Arizony, kterou McCain v Kongresu USA zastupoval. Již ve středu se rakvi s McCainovým tělem vystavené v arizonském Kapitolu přišlo poklonit několik tisíc lidí, další stovky lemovaly silnice ve čtvrtek, kdy byly McCainovy pozůstatky převezeny nejprve do kostela a poté na letiště. Zde byla rakev s vojenskými poctami naložena do letadla, které ji dopraví do Washingtonu.

V pátek bude rakev vystavena v Kongresu USA. V sobotu bude pietní rozloučení pokračovat ve washingtonské katedrále, kde promluví někdejší prezidenti George Bush mladší a Barack Obama. Právě s nimi se McCain neúspěšně utkal v soubojích o prezidentské křeslo.

Soukromý pohřeb se uskuteční v neděli na hřbitově v Annapolisu ve státě Maryland. Na své přání bude McCain pohřben vedle svého spolužáka z námořní akademie a celoživotního přítele Chucka Larsona.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat