2. května 2009 18:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Piráti unesli dvě lodě během 24 hodin

V somálských vodách je nebezpečno. Před piráty chrání nákladní lodě válečné námořnictvo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V somálských vodách je nebezpečno. Před piráty chrání nákladní lodě válečné námořnictvo. | foto: ČTK

MOGADIŠO Somálští piráti znovu zaútočili. Během 24 hodin unesli v Indickém oceánu další dvě lodě. Jedno z plavidel je údajně ukrajinské a druhé řecké.

Únos lodi Ariana, která patří řecké firmě All Oceans a řídí ji londýnská Seven Seas Maritimes, potvrdilo operační středisko ochranné mise NATO v Bruselu. Loď s ukrajinskou posádkou, která plula pod maltskou vlajkou, směřovala z Brazílie na Blízký východ. Unesena byla dnes v Indickém oceánu severozápadně od Seychellských ostrovů, tedy asi 1600 kilometrů od oblasti, kde operují námořní síly Severoatlantické aliance.

Andrew Mwangura z keňské organizace podporující námořní dopravu ve východní Africe potvrdil, že všech 24 členů posádky jsou Ukrajinci, a ujistil, že jsou živi a zdrávi.

Piráti z pobřežního města Haradheere oznámili, že kromě této nákladní lodi unesli už v pátek večer ukrajinskou loď. "Unesli jsme loď s průmyslovým nákladem, který zahrnuje i bílá vozidla s logem OSN; naši přátelé jsou na jeho palubě," sdělil o pátečním únosu pirát, jenž se označil jako Husajn. Telefonoval z Haradheere, kam údajně zamířila i zajatá loď.

Únos této lodi potvrdil z Haradheere i šéf pirátů, který neuvedl svoje jméno. Připustil, že ohledně národnosti členů posádky panuje určitý zmatek. Námořní organizace ani OSN zatím tento únos nepotvrdily. Pokud se oba únosy potvrdí, znamená to, že v rukou pirátů je již 18 plavidel unesených v Adenském zálivu a Indickém oceánu.

Somálské gangy na výkupném za unesené lodě v Adenském zálivu a v Indickém oceánu vydělávají miliony dolarů a svými útoky výrazně narušují provoz na důležitých námořních spojnicích. Úspěšným únosům zatím nedokázala zabránit ani námořní mise Atalanta, kterou do oblasti v prosinci vyslala Evropská unie.

ČTK