24. dubna 2018 15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Písek ze Sahary? Slovensko zasypal magnetický prach, tvrdí ‚kotlebovci‘, vzorky nechali otestovat

Marián Kotleba ještě v barvách své předchozí strany Slovenská pospolitosť. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Marián Kotleba ještě v barvách své předchozí strany Slovenská pospolitosť. | foto: Reuters

RUŽOMBEROK/PRAHA Celé Slovensko, ale i řadu moravských měst v uplynulých dnech zasypal saharský písek. Tato skutečnost neunikla ani ružomberocké buňce krajně pravicové L’udové strany Naše Slovensko, vedené nacionalistickým extremistou Marianem Kotlebou. Její zástupci objevili u zlatavého poprašku magnetické účinky, což v nich vyvolalo nedůvěru k jeho původu. Vzorky písku proto raději nechali otestovat.

„Poslední dny bylo celé Slovensko doslova zapadané prachem. Podle medializovaných informací se mělo jednat o částečky písku přímo ze Sahary. Problém však nastává, když ke zmiňovanému prach přiložíme magnet. Tento prach totiž reagoval na magnet,“ informovala překvapeně na svém facebookovém profilu ružomberocká organizace Kotlebovy strany.

“Okamžitě tak začala zpochybňovat původ a složení písku, který do Evropy zavály silné větry od Afriky. „Nastává proto obrovská otázka, co skutečně obsahoval prach, který zamořil celé Slovensko? Abychom zjistili pravdu, odebrali jsme vícero vzorků na různých místech Slovenska a odeslali je na odbornou laboratorní expertízu,“ doplnila strana s tím, že o výsledcích testu bude veřejnost informovat.

Marian Kotleba na ceremoniálu k 87. výročí smrti generála Štefánika.
Marián Kotleba není náhradou Jána Sloty. Je to něco mnohem horšího.

Příspěvek si mezi sebou nasdílely na sociálních sítích stovky lidí. Někteří jej převzali se vší vážností. Jiní proto, aby se jím pobavili. Takových byla - soudě podle komentářů uveřejněných pod ním - většina.

Magnetismus u písku totiž nepředstavuje ojedinělý jev. Písek se skládá z minerálů, které mohou mít feromagnetické vlastnosti. Konkrétně ten saharský obsahuje místy oxid železitý či železo.

Ľudová strana Naše Slovensko Mariána Kotleby je extremistická, nacionalistická partaj. Usiluje například o vystoupení z Evropské unie a NATO či vyhoštění nepřizpůsobivých migrantů. V parlamentních volbách v roce 2016 získala překvapivě osm procent hlasů, což jí zajistilo 14 mandátů. Spolupracuje také s částí české Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Kotlebův předchozí politický subjekt Slovenská pospolitosť - národná strana byl v březnu 2006 soudem shledána za protiústavní a zrušena.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz