Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pláč, transparenty a volání po svobodě. Uprchlíci na Lesbu se setkali s papežem

Svět

  12:49
ATÉNY - Papežovu sobotní návštěvu uprchlického tábora Moria na řeckém ostrově Lesbos provázejí silné emoce. Běženci při setkání s Františkem plakali či před ním poklekli, další zase drželi transparenty, na kterých se dožadovali svobody. Papež v projevu vyzval evropské představitele, aby na uprchlickou krizi odpověděli způsobem, který by byl hoden lidskosti.

Žena s transparentem vítá papeže v uprchlickém kempu Moria. foto: Reuters

„Doufáme, že svět těmto scénám tragédie a zoufalství věnuje pozornost a odpoví na ně způsobem, který bude hoden našemu společnému lidství,“ řekl František. Běžencům, kteří uvázli na Lesbu, pak vzkázal, že nejsou opuštění. Vyzval je také, aby neztráceli naději.

Při setkání s běženci mu mnozí z nich vypověděli svůj příběh, jiní propadli v pláč, další zase poklekli. Děti předaly papeži obrázky, které namalovaly. Jednu z dívek za její výtvor obzvláště ocenil. „Bravo, bravo,“ řekl. Obrázek poté předal svému doprovodu s tím, aby ho nepřehýbali, protože si ho chce vystavit na svém pracovním stole.

Lidé s transparenty vítají papeže v uprchlickém táboře Moria.
Žena s transparentem vítá papeže v uprchlickém kempu Moria.

Do tábora Moria odjel papež bezprostředně po příletu, doprovázejí ho konstantinopolský patriarcha Bartoloměj I., arcibiskup aténský Hieronym II. a také řecký premiér Alexis Tsipras. Hieronym II. prohlásil, že katoličtí i pravoslavní církevní představitelé mají stejný odmítavý postoj ke snižování lidské hodnoty uprchlíků.

„Naneštěstí to není poprvé, co kritizujeme politiky za to, že tyto lidi zavedli do slepé uličky,“ řekl aténský arcibiskup. Dodal, že v kritice hodlají pokračovat, dokud znevažování lidských bytostí bude pokračovat. Vyzval také Organizaci spojených národů, aby se tragické situaci věnovala.

Autor: