Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Plán pro Sýrii je ohrožen, píše v dopise Annan

Svět

  20:15
TEHERÁN/DAMAŠEK - Zvláštní zmocněnec pro Sýrii Kofi Annan dnes v dopise pro Radu bezpečnosti OSN přiznal, že jeho mírový plán pro Sýrii je ohrožen. Syrská vláda doposud nestáhla armádu z měst a vznesla nové podmínky. Annan dnes dorazil do Teheránu ke konzultacím o Sýrii a předtím navštívil syrské uprchlíky v Turecku.

Kofi Annan foto: Reuters

Annan v dopise napsal, že Damašek nejeví známky toho, že se chce podvolit plánu, který Annan pro Sýrii vypracoval a který jí má nejpozději ve čtvrtek ráno přinést příměří.

I dnes se v Sýrii bojovalo, ačkoli Damašek měl podle plánu do dneška stáhnout armádu z měst. Podle agentury AFP si boje vyžádaly přes 50 mrtvých.

Annanův dopis podle agentury AP konstatuje, že vojsko a těžká technika se nestáhly. Zmocněnec žádá Damašek, aby od základu změnil svůj postoj a aby násilnosti zastavil do 12. dubna do 6:00 hodin místního času (05:00 SELČ), jak stanovuje plán.

ČTĚTE TAKÉ:

"Příštích 48 hodin musí přinést viditelné, okamžité a nezpochybnitelné změny v rozmístnění vládních vojsk v zemi," napsal Annan v dopise, který byl dnes přečten členům rady. Annan v něm také konstatuje, že syrská opozice je připravena dodržet příměří, jestliže se armáda stáhne.

Dopis obsahuje také tři nové podmínky syrské vlády k plnění plánu. Je to písemné ujištění, že je opozice připravena dodržet příměří, okamžité odzbrojení opozičních skupin a závazek blízkovýchodních států, že nebudou opozici vyzbrojovat ani financovat. Annan upozornil, že tyto body nebyly součástí původního plánu, s nímž syrská vláda 25. března souhlasila. Nové podmínky podle něj plán ohrožují.

Rusko mu prý dnes dalo záruku, že Damašek nyní netrvá na písemném potvrzení podmínek.

Americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová prohlásila, že RB OSN bude stát kvůli Sýrii brzy před "okamžikem pravdy" a bude muset rozhodnout o zvýšení tlaku na syrského prezidenta Bašára Asada.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Mluvčí Bílého domu Jay Carney prohlásil, že Asadova vláda dala mnoho prázdných slibů. Jestliže Damašek nesplní své závazky, jsou USA podle něj rozhodnuty připravit s mezinárodními partnery další kroky vůči Sýrii.

Republikánský senátor John McCain po dnešní návštěvě uprchlických táborů v Turecku řekl, že diplomatické úsilí ukončit násilí v Sýrii selhalo a že je třeba povstalce vyzbrojit. "Nepleťte se - v Sýrii se odehrává ozbrojený konflikt. Je to válka. Diplomacie s Asadem selhala a to potrvá, dokud si Asad bude myslet, že může opozici porazit vojensky," řekl McCain.

Autoři: ,