Pátek 13. prosince 2019svátek má Lucie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN
30. dubna 2014 7:47 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Dvojitá poprava v USA skončila fiaskem. Mohou za to nevyzkoušené látky

Vězení, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vězení, ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OKLAHOMA CITY Plánovaná dvojitá poprava v americké Oklahomě skončila v úterý fiaskem. První popravu zastavil ředitel věznice v jejím průběhu kvůli problému se zaváděním smrtelné látky do těla odsouzeného, který ale krátce poté zemřel na infarkt.

Druhá plánovaná poprava na stejný den se ihned odložila. Již přípravu poprav provázely pochyby kolem nových nevyzkoušených látek, které se úřady rozhodly při nich použít. Nastal nějaký problém s žílou a látky nepůsobily tak, jak by měly, a proto ředitel věznice nařídil popravu Claytona Locketta zastavit, sdělila vězeňská správa. Stalo se tak 20 minut po začátku popravy, kdy byli již použity všechny tři připravené látky. Odsouzený byl v bezvědomí a náhle začal těžce dýchat, kroutit se a zatínat zuby. Po dalších asi 20 minutách po odpojení smrtící injekce dostal silný infarkt, upřesnila správa.

"Bylo hrozně těžké se na to dívat," řekl podle agentury AP Lockettův advokát. Druhá poprava Charlese Warnera byla podle něj odložena o nejméně 14 dní.

Odsouzenci nemají právo vědět složení injekcí

Dvě popravy v jeden den by byly ve státě Oklahoma poprvé od roku 1937. Cestu k oběma popravám nedávno otevřel verdikt nejvyššího soudu, který odmítl žalobu dvojice usvědčených vrahů, kteří takto žádali informace o složení látek pro smrtící injekce. Soud v rozsudku uvedl, že dvojice odsouzenců nemá právo vědět, jaké uspávací a smrtelné látky budou při popravě použity.

Americké státy, které k popravám vyžívají smrtící látky, nahrazují doposud užívané směsi novými přípravky. Důvodem je postoj velkých výrobců léčiv, především z Evropy, kteří se zavázali neposkytovat americkým věznicím látky, které mají být použity k usmrcování odsouzenců. Zmíněné léky především utlumí dýchací systém a zastaví činnost srdce.

Kritici tvrdí, že nevyzkoušená farmaka mohou popravovaným způsobit značné utrpení. Argumentují případem z letošního ledna, kdy poprava v Ohiu trvala 25 minut. Odsouzený po injekční aplikaci směsi údajně lapal po dechu a dusil se.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!