Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Pletené copy a starost o klima. Šestnáctiletá Greta našla zahraniční pomocnice

Svět

  5:00
PRAHA - Mají podobnou vizáž s pletenými copy. Všechny sdílejí i environmentální smýšlení a těší se mediální pozornosti. Tři náctileté dívky, které se snaží změnit svět.

Polka Inga Zasowská (vlevo) a Britka Lucy Gavaghanová. foto: Reuters

Čeští studenti se kvůli klimatu v květnu vrátí do ulic. Chystají dvě stávky, druhá bude mezinárodní

Nejznámější z nich je šestnáctiletá Švédka Greta Thunbergová, která se stala symbolem celosvětového studentského boje proti změně klimatu. Nyní ji jako přes kopírák napodobuje třináctiletá Polka Inga Zasowská, jejíž individuální protesty plní polská média a nabírají tak další mladé stávkující.

Od 21. června sedává dívka každý pátek po Gretině vzoru před parlamentem ve Varšavě a s transparentem „Prázdninová stávka za klima“ protestuje proti hrozbě měnícího se klimatu. Podobnou image sdílí i Britka Lucy Gavaghanová. Ta už v roce 2016 rozběhla kampaň za ukončení prodeje vajec od slepic chovaných v klecích.

Aktivistka Greta Thunbergová.

Polka Inga Zasowská plánuje stávkovat až do konce července. „Nechci prázdná slova během volební kampaně, chci od politiků reálné činy – teď! Toto je poslední moment, jak zastavit klimatickou katastrofu,“ citovala teenagerku agentura Reuters. Její protest začal v době, kdy Polsko – podobně jako Maďarsko, Česká republika a Estonsko – odmítlo přijmout striktní unijní příslib o snížení emisí oxidu uhličitého na nulu do roku 2050.

Před parlament nosí i knihy a vybízí ostatní ke čtení – vadí jí totiž, že se o klimatické změně neučí ve školách, nedočte se o ní v učebnicích ani knihách. „Myslím, že každý by měl číst. Bohužel neexistují žádné knihy o klimatu pro lidi mého věku,“ řekla Inga polskému deníku Gazeta Wyborcza.

12.července 2019 v 12:23, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 23:23

Inga dziś znów protestuje pod Sejmem. Do 15.00 na Wiejskiej, w ramach #strajkdlaklimatu, można się dokształcić z zagadnień klimatycznych. #FridayForFuture #StrajkdlaKlimatu https://t.co/vnM69xQJOj

Třináctiletá Zasowská, která je dcerou environmentální aktivistky Patrycje Zasowské, se dočkala i podpory ze strany svého idolu – Grety Thunbergové. Ta její počin uveřejnila na sociálních sítích a vyzvala své příznivce, aby mladou Polku podpořili. „Je opravdovou hrdinkou, která bojuje za budoucnost všech. Za to si vysloužila nepředstavitelnou vlnu nenávisti. Prosím, vyjádřete jí i ostatním v její situaci plnou podporu,“ napsala Thunbergová.

24.června 2019 v 20:18, příspěvek archivován: 16.července 2019 v 23:27

This is Inga Zasowska, 13. She is school striking for the climate outside the Polish Parliament. She is a true hero, standing up for everyone’s future. For this, she has received unimaginable amounts of hate. Please give her - and all others in her situation - your full support. https://t.co/kCgLhn3iw7

Podle serveru Emerging Europe se reakce v Polsku na stávkující Ingu Zasowskou různí a dle některých je dívka pouhým pěšcem v politické hře, jiným vadí právě copy po vzoru Grety Thunbergové, které mají být psychologickým efektem získávajícím sympatie.

Právě šestnáctiletá Švédka Thunbergová identicky sedávala loni v srpnu denně před stockholmským parlamentem, aby upozornila na netečnost politiků své země vůči globálnímu oteplování. Plaše působící dívka s dvěma copy prostřednictvím médií a sociálních sítí inspirovala ke vzniku celosvětové školní stávky pro klima Fridays For Future. Byla navržena na Nobelovu cenu za mír, setkala se s papežem, hovořila v evropském parlamentu.

Herec Arnold Schwarzenegger se sešel se švédskou aktivistkou Gretou...
Polka Inga Zasowská (vlevo) a Britka Lucy Gavaghanová.

Klimatická krize povzbuzuje k sebeidentifikaci

„V současném světě je velká bída o identity, jsou narušené a žijeme spíše ve světě identifikace. Digitální oceán, v němž žijeme, nabízí mnoho příležitostí se s něčím identifikovat. Kauza klimatické krize, která je samozřejmě pravdivá, je lákavá k identifikaci. Ale myslím, že máme lepší zdroje jak pro boj s globálním oteplováním, tak pro prohloubení kauzy, než jsou teenageři,“ myslí si o vzrůstající tendenci teenagerovských ikon sociolog Václav Bělohradský.

Image ‚copaté dívky‘ a ekologické aktivistky sdílí s oběma dívkami i Britka Lucy Gavaghanová. Ta o sobě dala vědět už v roce 2016, když rozběhla kampaň za ukončení prodeje vajec z klecových chovů. Klecový chov je podle ní krutý, nehumánní a nepřirozený.

‚V září pozveme na stávku proti klimatickým změnám i rodiče.‘ Studenti ve svých požadavcích přitvrdí

Mnoho času strávila rozesíláním dopisů obchodním korporacím – kupříkladu řetězci Tesco, který je ve Velké Británii největším obchodním řetězcem – odeslala dle deníku Daily Telegraph 750 dopisů. Její petici za ukončení prodeje klecových vajec podepsalo přes 280 tisíc lidí. Úspěch kampaně se dostavil a Tesco se před třemi lety ve svém prohlášení zavázalo, že přestane do roku 2025 vejce z klecových chovů prodávat.

Podle sociologa Petra Saka, který se mnoho let zabývá sociologií mládeže i výzkumy v této oblasti, má však současná generace mladých paradoxně menší zájem o životní prostředí, než měla mládež třeba v osmdesátých letech. Usuzuje tak na základě výzkumů hodnotových orientací, které prováděl přes dvacet let. Chybu vidí i v současném vzdělávání.

„Hodnota životního prostředí je dnes pro mladé menší než v osmdesátých letech. Je problémem sociálních sítí, že si lidé utváří názor na základě krátkých sloganů. Mají si lidé význam životního prostředí uvědomit na základě sloganů, nebo díky vzdělání?“ ptá se sociolog.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!