24. března 2017 13:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Plný života.‘ Podle otce pilota, co navedl stroj k pádu, nejsou důkazy o jeho depresi

Tragédii letu z Barcelony do Düsseldorfu má podle vyšetřovatelů na svědomí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tragédii letu z Barcelony do Düsseldorfu má podle vyšetřovatelů na svědomí... | foto: koláž Lidovky.cz

BERLÍN U příležitosti dvou let od úmyslné havárie letadla společnosti Germanwings držely stovky lidí minutu ticha v gymnáziu ve městě Haltern. Šestnáct místních žáků a dvě učitelky byli mezi 150 pasažéry, kteří všichni zahynuli, když ve Francii záměrně navedl stroj do horského masivu pilot Andreas Lubitz. Jeho rodiče ale v pátek v Berlíně tuto verzi vyšetřovatelů zpochybňovali.

Studenti, učitelé a rodiče se shromáždili na dvoře gymnázia Josepha Königa v přesný čas, kdy se letadlo zřítilo. V západoněmeckém městě se zároveň rozezněly kostelní zvony, napsala agentura DPA.

Lubitzův otec Günter v pátek na tiskové konferenci popřel, že jeho syn trpěl v době neštěstí depresemi. Vyšetřovatelé podle něj dostatečně nezkoumali všechny okolnosti havárie.

„V době havárie netrpěl depresemi,“ řekl otec s tím, že měl jeho syn deprese o šest let dříve, ale následně svoje obtíže překonal. V letech před havárií byl podle jeho slov „plný života“. Dodal také, že doktoři a psychologové, které v době před pádem letadla navštěvoval žádné důkazy o depresi nebo sebevražedných myšlenkách nezaznamenali.

Pochybnosti nad výsledky inspekčního šetření vyjádřil i expert na letecká neštěstí Tim van Beveren, jemuž připadá nezvyklé, že vyšetřovatelé zjistili příčinu havárie už po dvou dnech.

Günter Lubitz, otec pilota, který je označován za viníka havárie letadla...
Andreas Lubitz podle vyšetřovatelů může za zřícení letu Germanwings.

Andreas Lubitz 24. března 2015 na cestě z Barcelony do Düsseldorfu podle vyšetřovatelů úmyslně navedl airbus do skalního masivu mezi obcemi Le Vernet a Prads-Haute-Bléone ve francouzských Alpách.

Němečtí a francouzští vyšetřovatelé zjistili, že 27letý Andreas Lubitz se jako druhý pilot po odchodu kapitána na toaletu zamknul v kokpitu a nastavil autopilota na výšku 96 stop - takže navedl letoun k sestupu do země.

Němečtí vyšetřovatelé zjistili, že Lubitz měl na den nehody vypsanou neschopenku od lékaře, kterou ale doma roztrhal. Dlouhodobě trpěl psychickými problémy. Před osudným letem si také sedmadvacetiletý pilot hledal na internetu informace o sebevraždách a o zabezpečení dveří kokpitu.

fasJakub Fajnor, ČTK

Najdete na Lidovky.cz