Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Litvě explodoval plynovod, plameny šlehaly 50 metrů vysoko

Svět

  19:46aktualizováno  21:10
V Litvě odpoledne explodoval plynovod vedoucí z Lotyšska. Plameny z místa poškození šlehaly až 50 metrů vysoko. Masivní výbuch zaznamenali obyvatelé vesnice u města Pasvalys, policie okolí evakuovala. Příčina exploze je zatím neznámá.

O nehodě informoval server Delfi. „Okamžitě jsme začali vyšetřovat okolnosti incidentu a zajišťovat dodávky plynu poškozeným,“ uvedl v prohlášení podle agentury Reuters šéf Amber Grid Nemunas Biknius.

Zatím podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se jednalo o úmyslný zločin, původ exploze ale ukážou až výsledky vyšetřování.

Plynovod vybuchl krátce před pátou odpolední místního času (16:00 SEČ), u silnice stranou od obytných budov. Podle předběžných údajů plynárenské společnosti Amber Grid a prohlášení policie nebyl nikdo zraněn, evakuace se ale týká všech 200 obyvatel vesnice ležící na severu země. Okolo 18:00 SEČ se podařilo oheň zmírnit a situaci na místě stabilizovat.

„V tomto místě se přepravní soustava plynu skládá ze dvou souběžných plynovodů, podle předběžných údajů došlo k výbuchu v jednom z nich. Druhý plynovod nebyl poškozen. Dodávka plynu poškozeným plynovodem byla okamžitě přerušena,“ uvádí v prohlášení Amber Grid.

Biknius později uvedl, že se podařilo uhasit plameny a dodávky plynu obnovit.

Exploze nastala u města Pasvalys, zhruba 160 kilometrů severně od Vilniusu a okolo 20 kilometrů jižně od lotyšských hranic. Plynovod v této oblasti slouží k obsluze severní Litvy a dodávkám plynu z Lotyšska, píše Delfi.

Litva sousedí s Ruskem a leží u Baltského moře, kde loni výbuchy poničily plynovody Nord Stream vedoucí z Ruska do Německa, podotýká Reuters. Obchodní i diplomatické vztahy mezi Ruskem a Západem jsou nyní na bodu mrazu kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autoři: ,