Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Japonský císař Akihito abdikoval. Vláda jeho syna začne i obětováním rýže božstvům

Svět

  10:00aktualizováno  13:46
TOKIO/PRAHA - Když se něco stane jednou za 200 let, jedná se o opravdu vzácnou událost. A stejně tak tomu bude v úterý a ve středu v Japonsku. 30. dubna totiž abdikoval nynější císař, 85letý Akihito, aby 1. května usedl na trůn jeho nejstarší syn, 59letý korunní princ Naruhito. Akihito se rozhodl vzdát svých císařských povinností v roce 2016 ze zdravotních důvodů. Za posledních 200 let se tak stalo poprvé – v moderní historii země vycházejícího slunce si střídání na chryzantémovém trůně vždy vymohla až smrt vladaře.

Japonský císař Akihito doprovázený svou manželkou, císařovnou Michiko, čte svou závěrečnou řeč. foto: Reuters

S velkou událostí se v Japonsku pojí horečné přípravy, přestože hlavní část oslav se odehraje až v říjnu. K nástupu nového monarchy se v Japonsku váže i název nové éry, která bude jeho panování provázet a jejíž jméno císař přijme po své smrti. Novou éru japonská vláda nazvala Reiwa, tedy v překladu „krásná harmonie“, takže až nastupující císař Naruhito jednou zemře, vejde do dějin jako císař Reiwa.

Členové japonské císařské rodiny.

S novou érou začne v zemi vycházejícího slunce platit i nový letopočet – 30. dubna tak skončí 31. rok období Heisei, jež provází odcházejícího císaře, a 1. května nastane první rok éry Reiwa. Na to se musí připravit počítačové systémy japonských úřadů, firem i médií, bude třeba vyrazit nové mince či vytisknout nové poštovní známky. 

Změna na trůně ovlivní i samotné Japonce, a to velmi pozitivně, jelikož se odehraje v období takzvaného „zlatého týdne“, kdy už mají obyvatelé ostrovního císařství několik dní volna. Vláda jim k tomu jako „dárek“ věnovala ještě několik dalších. Celkem tak příchod nového císaře oslaví deseti dny volna v kuse. Přepracovaní Japonci, v jejichž zemi vznikl i široce používaný termín pro smrt z přepracování – karóši –, to jistě ocení.

A jak bude samotné střídání v Japonsku probíhat? Abdikační ceremonie se uskutečnila v úterý v Císařském paláci v Tokiu. Odcházející císař Akihito se rozloučil s národem projevem, což byla jeho poslední oficiální povinnost jako symbolu národa. Od konce druhé světové války už císaři v Japonsku nemají božskou podstatu, jíž se předchůdce Akihita, jeho otec Hirohito, musel vzdát v rámci podmínek kapitulace. Trůn opustí Akihito spolu s manželkou, císařovnou Mičiko.

„Císař je pro Japonce nedotknutelnou existencí, která musí hrát roli...
Japonský císař Akihito.

Následující den, tedy ve středu, usedne na uvolněný trůn korunní princ Naruhito. Tři dny nato se členové císařské rodiny objeví na balkoně paláce a nový, již 126. císař nejstarší nepřetržitě vládnoucí monarchie na světě pronese svůj první projev v úřadu.

Obřad před dvěma ze tří posvátných pokladů

Akihito při krátkém obřadu poděkoval japonskému lidu za jeho podporu a vyjádřil naději, že Japonsko čeká mírová budoucnost. "Společně s císařovnou doufám z celého srdce, že nová éra Reiwa, která ve středu začne, bude obdobím míru a prosperity, a modlím se za mír a štěstí naší země a lidí celého světa," prohlásil Akihito oblečený v černém fraku po boku své manželky Mičiko, která na přišla v dlouhých bílošedých šatech.

Slavnost se uskutečnila v jednom ze sálů císařského paláce v Tokiu, kam komoří přinesli státní a císařskou pečeť a také dva z takzvaných tří posvátných pokladů Japonska, meč kusanagi no curugi a klenot jasakani no magatama, které ještě společně se zrcadlem jata no kagami představují symboly panovnické moci. O jejich podobě a původu není nic přesného známo, protože přístup k nim má pouze japonský císař a několik vybraných šintoistických kněží a i při korunovaci jsou ukryté ve schránkách.

Abdikační obřad vysílala živě televize a zúčastnilo se ho na 300 lidí, včetně premiéra Šinzóa Abeho, korunního prince Naruhita a jeho manželky Masako, jakož i předsedů obou parlamentních komor a nejvyššího soudu. Abe ve svém projevu ocenil císaře kromě jiného za to, že dodával lidu "odvahu a naději" a podporoval jej v těžkých dobách přírodních katastrof.
čtk

Další významná ceremonie pojící se se změnou na trůně se odehraje až na podzim, plány počítají s 22. říjnem. Vláda pozve na oslavy do Japonska lídry téměř všech zemí světa. Později téhož dne by měla Tokiem projet kolona s novým císařským párem – Naruhitem a jeho manželkou, nynější korunní princeznou Masako – v otevřeném voze.

V polovině listopadu pak nový císař obětuje japonským božstvům (původním náboženstvím v zemi je šintoismus – pozn. red.) čerstvě sklizenou rýži. Část z ní také sám sní a bude se při tom modlit za mír a bohatou sklizeň.

Jak připomíná NHK, poslední změna na trůně, jež se odehrála v roce 1989 po smrti císaře Hirohita, probíhala v atmosféře smutku a truchlení za zesnulého vladaře. Tentokrát se však vzhledem k abdikaci, nikoli smrti císaře, očekává v Japonsku slavnostní nálada.

Prvním hostem nového vladaře bude Trump

Změna na trůně si žádá i seznámení světových státníků s novým císařem. Tím prvním, který Naruhita navštíví, bude na konci května prezident Spojených států Donald Trump. S první dámou Melanií přijedou na státní návštěvu Japonska ve dnech 25. až 28. května a podle televize CNN se s novým císařem a císařovnou účastní slavnostního banketu. Předloni se Trump setkal i s Akihitem a Mičiko. Trump se rovněž setká s tamním premiérem Šinzóem Abem a jeho manželkou Akie. Abe měl na včerejší a dnešní den naplánovanou návštěvu Washingtonu, kde měl jednat především o jaderném odzbrojení Severní Koreje.

Trumpa pojí s Abem vřelé vztahy, oba státníci se hojně navštěvují – od Trumpovy inaugurace v lednu 2017 spolu na vrcholné úrovni (včetně telefonátů) jednali podle CNN už osmatřicetkrát. Jako konzervativní politici zastávají podobné názory v případě Severní Koreje, ale i třeba geopolitických sporů o ostrovy obklopující japonské císařství. 

Japonsko navíc v době jeho upadajícího vlivu na řešení situace v KLDR a sílící pozice Číny jako asijského hegemona potřebuje podpořit. A to přesto, že vliv USA v Asii postupně slábne na úkor Číny a Ruska, jak se Washington soustředí na jiné sféry zájmu.

Abeho Liberální demokratická strana navíc minulou neděli prohrála dvoje doplňovací volby do dolní komory v Ósace na západě Japonska a na ostrově Okinawa. Stalo se tak poprvé od roku 2012, kdy se Abe vrátil do úřadu. Spekuluje se proto, že se k volbám do horní komory přidají na podzim, pravděpodobně v říjnu, i předčasné volby do komory dolní. Očekává se, že hlasování bude referendem o dalším setrvání Abeho v úřadu.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...