Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

V Itálii se zastaví veřejný život. Zavřou všechny bary, restaurace i další podniky

Muž dezinfikuje obchod ve městě Codogno v Italské Lombardii. foto: ČTK

ŘÍM - Italská vláda dále zpřísňuje opatření ve snaze zabrzdit epidemii nového typu koronaviru. Premiér Giuseppe Conte ve středu oznámil, že v celé zemi se uzavřou všechny obchody vyjma potravinářských a lékáren. Dočasně se zavřou i všechny bary, restaurace a kadeřnictví, firmy mají nařízeno zastavit provoz všech oddělení, která nejsou klíčová pro výrobu. Oznámení přišlo na konci dne, kdy Itálie zaznamenala rekordní nárůst úmrtí v souvislosti s koronavirem, napsala agentura Reuters.
  22:22aktualizováno  12. března 6:20

Od úterý platila v celé zemi přísná omezení pohybu a také zákaz jakýchkoli větších společenských akcí, zavřené jsou školy, muzea či divadla. Premiér Conte v dnešním proslovu děkoval svým spoluobčanům za změnu návyků a obyvatelům vzkázal, že jejich odříkání přispívá ke společnému blahu. Následně oznámil další bezprecedentní opatření, která vstoupí v platnost ve čtvrtek.

„Zůstanou zavřené všechny obchody, kromě těch s nezbytně potřebným zbožím, jako jsou léky a potraviny. (...) Továrny zůstanou otevřené, ale s přísnými bezpečnostními opatřeními, stejně tak nepostradatelné služby, jako jsou banky. Doprava bude zajištěná,“ citoval Conteho deník The Guardian.

Uzeniny se prodávají i přes období karantény, zásoby jsou.
Italové si čas krátí například hraním šachů.

Kromě toho musí po dosavadních omezeních úplně přerušit provoz bary, restaurace, kadeřnictví i salony krásy. Trafiky a novinové stánky naopak mohou zůstat v provozu, píše italský list La Repubblica. „U výrobních aktivit bude mít podporu co největší míra flexibilní práce,“ doplnil italský premiér.

Nová mimořádná opatření budou platit nejméně do 25. března. „Teprve za čtrnáct dní budeme moci pozorovat výsledky tohoto velkého úsilí,“ řekl Conte.

Itálie eviduje po Číně nejvíce osob nakažených novým typem koronaviru, který se objevil na konci loňského roku v čínském Wu-chanu. Počet pozitivních testů i úmrtí zde aktuálně roste nejrychleji z celého světa, celkem už se v Itálii nakazilo přes 12.000 lidí, jen něco přes 1000 pacientů je považováno za uzdravené. Infekci už nepřežilo 827 lidí, přičemž od úterý bilance vzrostla o 196.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat