Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po dovolené u Jadranu touží stále více Číňanů

Svět

  17:21
ZÁHŘEB/PRAHA - Vítaní i zatracovaní – čínští turisté vládnou světu. Víc než pětina globálních příjmů z turismu pochází podle Světové organizace cestovního ruchu právě od nich. A dobře to ví i Chorvatsko, jehož obliba mezi návštěvníky z říše středu rok od roku roste.
Chorvatsko (ilustrační foto)

Chorvatsko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Loni ho navštívilo rekordních více než 160 tisíc Číňanů a čeká se, že letos jich ještě přibude. V chorvatské metropoli tvoří už teď Číňané čtvrtou nejpočetnější skupinu turistů. Ostatně o stoupající oblibě Chorvatska svědčí i výsledky nedávného hlasování čtenářů čínské mutace cestovatelského časopisu Travel + Leisure. Pro letošní rok z něj vyšlo jako absolutně nejžádanější evropská destinace.

Češi jezdí na dovolenou stále častěji v květnu či říjnu

Vláda v Záhřebu se proto snaží východoasijským návštěvníkům vyjít co nejvíce vstříc. V polovině dubna povolila vydání prvních 16­licencí pro čínské průvodce. Čínskou klientelu tak mohou jejich krajané provázet v mateřském jazyce, což dosud jako občané ze zemí vně Evropské unie podle chorvatských zákonů nesměli. Nějaký čas už také Záhřeb vyjednává o zavedení přímého leteckého spojení s Čínou. Zájem o ­něj mají aerolinky Hainan Airlines, které od loňska provozují také spojení mezi Prahou a Pekingem s mezipřistáním v srbském Bělehradě.

Číňané necestují s agenturou, ale na vlastní pěst

Obecně platí, že se Číňané stále méně spoléhají na zprostředkování služeb cestovními kancelářemi a agenturami a raději vyrážejí na vlastní pěst. Jak před časem uvedl ředitel Chorvatské agentury pro cestovní ruch Kristijan Staničič, většinou nocují v hotelech, ale v poslední době roste i obliba ubytování v soukromí.

Za loňský rok obyvatelé říše středu podle agentury Nová Čína uskutečnili celkem na 130 milionů zahraničních cest. A to je teprve čínská masová turistika v ­plenkách – cestovní pas nemá ani desetina obyvatel země. To se ovšem postupně mění. Jak upozorňuje agentura Bloomberg, každoročně čínské úřady vydají 10­milionů nových cestovních dokumentů.

Jestli někoho tato statistika zvláště těší, pak jsou to obchodníci. Jenom loni při svých cestách Číňané utratili na 115 miliard dolarů. Stejně jako v 90. letech minulého století prahli po jedinečných zážitcích a luxusu novopečení ruští oligarchové, užívají si plnými doušky života na vysoké noze i bohatnoucí Číňané. A že jich není málo. Loni disponovalo majetkem nejméně 10 milionů čínských jüanů, tedy více než 34 milionů korun, téměř 1,6 milionu Číňanů. Ještě v roce 2006 jich přitom bylo jen 180 tisíc.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!