Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po dovolené u Jadranu touží stále více Číňanů

Svět

  17:21
ZÁHŘEB/PRAHA - Vítaní i zatracovaní – čínští turisté vládnou světu. Víc než pětina globálních příjmů z turismu pochází podle Světové organizace cestovního ruchu právě od nich. A dobře to ví i Chorvatsko, jehož obliba mezi návštěvníky z říše středu rok od roku roste.
Chorvatsko (ilustrační foto)

Chorvatsko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Loni ho navštívilo rekordních více než 160 tisíc Číňanů a čeká se, že letos jich ještě přibude. V chorvatské metropoli tvoří už teď Číňané čtvrtou nejpočetnější skupinu turistů. Ostatně o stoupající oblibě Chorvatska svědčí i výsledky nedávného hlasování čtenářů čínské mutace cestovatelského časopisu Travel + Leisure. Pro letošní rok z něj vyšlo jako absolutně nejžádanější evropská destinace.

Češi jezdí na dovolenou stále častěji v květnu či říjnu

Vláda v Záhřebu se proto snaží východoasijským návštěvníkům vyjít co nejvíce vstříc. V polovině dubna povolila vydání prvních 16­licencí pro čínské průvodce. Čínskou klientelu tak mohou jejich krajané provázet v mateřském jazyce, což dosud jako občané ze zemí vně Evropské unie podle chorvatských zákonů nesměli. Nějaký čas už také Záhřeb vyjednává o zavedení přímého leteckého spojení s Čínou. Zájem o ­něj mají aerolinky Hainan Airlines, které od loňska provozují také spojení mezi Prahou a Pekingem s mezipřistáním v srbském Bělehradě.

Číňané necestují s agenturou, ale na vlastní pěst

Obecně platí, že se Číňané stále méně spoléhají na zprostředkování služeb cestovními kancelářemi a agenturami a raději vyrážejí na vlastní pěst. Jak před časem uvedl ředitel Chorvatské agentury pro cestovní ruch Kristijan Staničič, většinou nocují v hotelech, ale v poslední době roste i obliba ubytování v soukromí.

Za loňský rok obyvatelé říše středu podle agentury Nová Čína uskutečnili celkem na 130 milionů zahraničních cest. A to je teprve čínská masová turistika v ­plenkách – cestovní pas nemá ani desetina obyvatel země. To se ovšem postupně mění. Jak upozorňuje agentura Bloomberg, každoročně čínské úřady vydají 10­milionů nových cestovních dokumentů.

Jestli někoho tato statistika zvláště těší, pak jsou to obchodníci. Jenom loni při svých cestách Číňané utratili na 115 miliard dolarů. Stejně jako v 90. letech minulého století prahli po jedinečných zážitcích a luxusu novopečení ruští oligarchové, užívají si plnými doušky života na vysoké noze i bohatnoucí Číňané. A že jich není málo. Loni disponovalo majetkem nejméně 10 milionů čínských jüanů, tedy více než 34 milionů korun, téměř 1,6 milionu Číňanů. Ještě v roce 2006 jich přitom bylo jen 180 tisíc.

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat