130 let

Demonstrace vypukly v Kolumbii na konci dubna proti daňové reformě, která podle kritiků měla negativně postihnout lidi s nízkými příjmy. | foto: ČTK

Po dvou měsících přerušení násilných protivládních demonstrací. Pořadatelé v Kolumbii už chystají další

Svět
  •   22:34
Bogotá - Pořadatelé protivládních demonstrací v Kolumbii v úterý oznámili, že dočasně přerušují organizování těchto shromáždění. Podle nich ale vláda dosud nevyhověla jejich požadavkům a proto připravují nový protest na červenec, uvedla agentura EFE. Demonstrace v zemi začaly na konci dubna a doprovázely je násilnosti s desítkami mrtvých.

Vir v Kolumbii posílil sny marxistů. Cílem je destabilizovat vládu skrze lidový hněv

Šéf jedné z odborových centrál Percy Oyola prohlásil, že pořadatelé se rozhodli přerušit demonstrace kvůli nedostatečným zárukám bezpečnosti demonstrantů. Organizátoři ale chystají na neděli velký koncert. Mobilizaci v ulicích plánují na začátek schůze parlamentu 20. července. Podle Oyoly demonstrace nezmizí, protože přetrvávají důvody sociálního neklidu.

Jednání, jež začala v květnu mezi vládou a lídry protestů, byla přerušena. Pořadatelé shromáždění ve stávkovém výboru jsou ochotni rozhovory obnovit, pokud se vláda zaváže k bezpečnostním zárukám na ochranu lidí v ulicích. Kritici nyní doufají v parlament, který by mohl schválit některé jejich požadavky. „Doufáme, že poslanci a poslankyně nezklamou Kolumbijce, jak to udělal prezident Iván Duque,“ uvedl další odborový předák Francisco Maltés.

Demonstrace vypukly v Kolumbii na konci dubna proti daňové reformě, která podle...
Podle pořadatelů ale vláda dosud nevyhověla jejich požadavkům a proto...

V Kolumbii protesty pořádal stávkový výbor, do kterého se zapojily odborové centrály a další organizace. V poslední týdnech ale do ulic vyšly i skupiny mladých a domorodých obyvatel, kteří nejsou ve stávkovém výboru přímo organizovaní. Právě mladí lidé tvoří velkou část demonstrujících.

Kolumbijský kartel pašuje kokain v prsních implantátech. Operace probíhaly v hotelových pokojích

Demonstrace vypukly v Kolumbii na konci dubna proti daňové reformě, která podle kritiků měla negativně postihnout lidi s nízkými příjmy. Pod tíhou protestů prezident Duque projednávání změn na začátku května pozastavil, uvedla agentura AP.

Pořadatelé shromáždění však žádají nová sociální opatření, jež by řešila nerovnosti a chudobu. Jedná se například o zaručený příjem pro nejchudších deset milionů obyvatel či zrušení poplatků pro většinu univerzitních studentů. Žádají také reformu policie a rozpuštění zásahových jednotek, které se podle demonstrujících dopouštějí rozsáhlého násilí.

V Kolumbii mohou děti ven jen na 30 minut, říká Češka. Strach nutí místní k disciplíně, často nejsou pojištěni

Viceprezidentka Kolumbie Marta Lucía Ramírezová uvedla, že demonstrace doprovázelo „ničení, které nemá obdoby“. Podle ní za ně byly zodpovědné malé radikální skupiny. Velice kritizovala především silniční blokády. „To nebyly mírumilovné demonstrace, ale vandalismus,“ prohlásila Ramírezová. Uznala ale, že část kolumbijské mládeže má pocit, že v Kolumbii nemá budoucnost, informovala agentura EuropaPress. Podle ministerstva financí protesty a blokády způsobily hospodářské škody ve výši tří miliard dolarů (zhruba 63 miliardy korun). Kvůli blokádám vznikly obtíže s vývozem některých komodit, například kávy.

Kolumbijské protesty doprovází od počátku velká míra násilí. Úřady v současnosti prošetřují 24 úmrtí souvisejících s demonstracemi. Organizace na obranu lidských práv ale tvrdí, že mrtvých je nejméně 50. Zraněných bylo podle úřadů i organizací přes tisíc, a to včetně zasahujících policistů.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás