Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Po dvou měsících bojů ztratil IS největší přehradu v Sýrii. Bránilo ji čtrnáct žoldáků

Svět

  6:00
TABKA/PRAHA - Koalice Syrské demokratické síly (SDF) oznámila, že se jejím bojovníkům s podporou Američanů podařilo dobýt syrské město Tabka a přilehlou největší přehradu v zemi. Jde o největší baštu Islámského státu (IS), která padla do rukou syrských kurdských sil. Město přitom téměř dva měsíce ovládalo pouze několik desítek obránců IS zabarikádovaných v síti tunelů pod přehradou a komplexu bytových domů ve městě.

Kurdský bojovník na břehu přehrady Tabka. foto: Wikimedia

Džihádisté z Číny. Aby bojovali za Islámský stát, cestují do Sýrie přes 4500 kilometrů

Tabka je jedním z klíčových míst, které koaliční síly potřebovaly dobýt při postupu na asi 40 kilometrů vzdálené hlavní sídlo IS, město Rakka. Úspěchu se zřejmě po skoro dvou měsících Kurdové ve čtvrtek dočkali i díky zvýšené podpoře USA, které jim dodaly v posledních týdnech těžkou techniku a poskytly i pomoc v podobě vzdušných náletů.

„Město i přehrada na řece Eufrat jsou kompletně osvobozeny,“ uvedl podle webu Rádia Svobodná Evropa poradce SDF Násir Hadž Mansúr s tím, že se Kurdům podařilo vyhnat z Tabky všechny zbylé džihádisty. Na svém twitterovém účtu dobytí Tabky potvrdil i speciální vyslanec amerického prezidenta Donalda Trumpa pro boj s IS Brett McGurk.

10.května 2017 v 23:45, příspěvek archivován: 11.května 2017 v 17:01

Confirmed: #ISIS defeated in #Tabqa Dam and Tabqa City, now in hands of Syrian Democratic Forces, led by its Syrian Arab Coalition. #SDF

Hrstka džihádistů z elitní jednotky Ingimassayeen složené z profesionálně trénovaných, v zahraničí najatých bojovníků se zabarikádovalo v kontrolním velíně největší syrské přehrady Asad a v přilehlé síti vybudovaných tunelů. Po týdny tam odolávali několikanásobně větší přesile kurdských bojovníků i amerických speciálních jednotek. Oddalovali tím postup na metropoli IS Rakku od jihu, kde mají islamisté poslední volnou přístupovou cestu.

„Je jich tam celkem 14, samí cizinci. Většinou Čečenci nebo muži ze severní Afriky, kteří žili ve Francii. Zneškodnit je trvá velmi dlouho,“ řekl před finálním útokem reportérovi londýnského deníku The Times na místě jeden z velitelů SDF s přezdívkou Kandil Manbidž.

Pusťte tam plyn

Využívat malou skupinku fanatických bojovníků je obvyklou taktikou IS. Pokud jsou dobře připraveni, jsou schopni odolávat obří přesile i bombardování koaličních letadel. Zkušenosti z Tabky a iráckého Mosulu naznačují, že samotná bitva o Rakku se může protáhnout na velmi dlouhou dobu.

„Snažili jsme se přimět velitelství koalice, abychom džihádisty v tunelech vyhnali plynem, ale trvali na tom, že to nelze,“ řekl britskému deníku Abdullah Ajsin z exilové rady města Rakka. Místo toho podle něj vypnuli elektřinu, aby znemožnili přístup k čerstvému vzduchu a světlu.

Kurdští bojovníci na břehu přehrady Tabka.
Kurdský bojovník ve městě Tabka.

Strategická pozice teroristů znemožňovala průjezd po hrázi nad vodním dílem. Pokud spojenci chtěli překonat vodní bariéru ze severu na jih směrem k městu Tabka, museli se spolehnout na zchátralé loďky civilistů.

Skupinka pod hrází Asadovy přehrady nebyla jedinou vzdorující jednotkou IS. Několik dalších džihádistů se usídlilo v komplexu bytových domů poblíž, kde si vybudovali odstřelovačská „hnízda“. S pomocí lidských štítů a nastražených improvizovaných bombových zařízení se snažili vytvořit možnost ústupu. Ztroskotalo to ale na požadavku lhůty tří dní na ústup. Kurdové nechtěli riskovat, že za tu dobu IS vymyslí plán, jak jim uštědřit nějaký velký úder.

‚Pořád si vytrhával kapačky‘

Hrozba ze strany sniperů přiměla po určité době koaliční síly, aby přestaly postupovat ve dne. „Místo toho jsme tlačili v noci a přes den si přivolávali na pomoc americká letadla či vrtulníky. Mysleli jsme, že to bude na několik dní, ale trvalo to skoro dva měsíce,“ řekl polský dobrovolník ve službách SDF jménem Artur. Doktoři kvůli zásahům odstřelovačů museli ošetřit nejméně 300 mužů, několik lidí včetně jedné z kurdských velitelek kulky těžkého kalibru zabily.

Jednou se jim do rukou dostal i vysoce postavený emír IS s těžkými popáleninami. „Řekli mi, že je důležitý a musí zůstat za každou cenu naživu. Pořád si ale vytrhával kapačky, protože chtěl zemřít. Připoutali jsme mu jednu ruku, aby nemohl,“ řekl londýnskému deníku americký dobrovolník v lékařském týmu.

Většině dalších velitelů se z města podařilo utéct už v době, kdy se začala koalice přibližovat k přehradě. Stalo se tak ve spěchu a zanechali za sebou posledních pár desítek bojovníků. Ani těm se ale nepodařilo bránit Tabku donekonečna. V dalších dnech a týdnech tak zřejmě začne složité obléhání hlavního města IS Rakky.

Autor: